Kvapkový tester DUKE Cl na chlór

Krátky popis
Kvapkový tester DUKE Cl
Umožňuje 120 stanovení celkového i voľného chlóru v rozsahu do 10 mg / l.
Pre správnu starostlivosť o bazénovú vodu pri použití klasických chlórových prípravkov je tento tester nutnosťou. Všeobecne platí pravidlo, že pre dosiahnutie čistej a trvalo hygienicky nezávadnej vody by mal byť obsah aktívneho chlóru udržiavaný v rozmedzí 0,3 - 0,6 mg / l.
Tester sa dodáva v plastovom blistri a obsahuje činidlá, tégliky, kartu sa zalaminovanými farebnými štandardmi, návod na použitie a technické informácie.
Stanovenie chlóru:
Prevedenie: porovnanie na karte so štandardmi 0,2 - 0,3 - 0,5 - 1,0 - 1,5 - 2,0 - 3 - 5 -10 mg / l
Činidlá: C1 (120 stanovení), C2 (120 stanovení)
Stanovenie celkového (aktívneho) chlóru je najzákladnejšia kontrola prevádzky bazénov verejných i rodinných. Zásadne nemožno odporučiť používanie testerov s metódou DPD v zjednodušenej verzii, kedy sa stanovuje iba chlór voľný. Ide prakticky o všetky zahraničné testery DPD, ktoré na stanovenie chlóru dávkujú len jedno činidlo (tabletu).

Norma STN ISO 7393 uvádza nasledujúce formy chlóru: Chlór celkový (aktívne) = chlór voľný + chlór viazaný

Voľný chlór je ten chlór, ktorý sa do vody bežne dávkuje. Viazaný chlór je tá časť chlóru, ktorá sa vo vode labilne viazala na dusíkaté látky, ktoré sú do vody vnášané hlavne ako zložky potu a moču z ľudského tela. Viazaný chlór zostáva pre dezinfekčné účely aktívny, je však pri väčších koncentráciách zdravotne závadný. Stanovovanie iba chlóru voľného vedie k prechlorovaniu a k zdravotnej závadnosti vody, a to najmä v prípadoch, keď prevádzkovateľ vodu "šetrí" a nevykonáva jej čiastočnú výmenu. Z praxe sú známe prípady, keď tester DPD ukazoval hodnotu napr. 0,1 mg / l chlóru (voľného), pričom obsah celkového aktívneho chlóru bol mnohonásobne väčší, často až 2 mg / l. Vo vode tak napr. Zostali nezistené necelé 2 mg / l chlóru viazaného, zatiaľ čo vyhláška č. 238/2011 Zb. pre verejné plavecké bazény vyžaduje neprekračovať 0,3 mg / l. Ak sa má pre jednoduchosť vykonávať iba jedno stanovenie chlóru, mal by to byť chlór celkový. Ak bude jeho obsah udržiavaný v obvyklom rozmedzí 0,3 - 0,6 (- 0,9) mg / l a časť vody sa podľa zaťaženia bazéna bude pravidelne vymieňať, zabráni sa nekontrolovanému nárastu viazaného chlóru.
11,99 €

Tester sa dodáva v plastovom blistri a obsahuje činidlá, tégliky, karty sa zalaminovanými farebnými štandardmi, návod na použitie a technické informácie.

 

Záručná doba: 24 mesiacov

Rozmery: 13,5x13,5x3,8 cm (ŠxVxH)

Celková hmotnosť: 96 g

 


0
Hodnotenie:
% of 100
Write Your Own Review
Hodnotenie produktu:Kvapkový tester DUKE Cl na chlór
Vaše hodnotenie