Kvapkový tester DUKE CP na chlór a ph

Krátky popis
Kvapkový tester DUKE CP
Umožňuje 120 stanovení celkového i voľného chlóru v rozsahu do 10 mg / la 120 stanovenie pH v rozsahu 6,2 - 8,5. Pre správnu starostlivosť o bazénovú vodu pri použití klasických chlórových prípravkov je tento tester nutnosťou. Všeobecne platí pravidlo, že pre dosiahnutie čistej a trvalo hygienicky nezávadnej vody by mal byť obsah aktívneho chlóru udržiavaný v rozmedzí 0,3 - 0,6 mg / l. Pre hodnotu pH sa spravidla odporúča rozmedzie 7,2 - 7,6. V tomto rozsahu je dané najväčšie pôsobenie chlórových prípravkov bez vedľajších vplyvov. Obsah chlóru i hodnotu pH je nutné pravidelne merať (najmenej 2x týždenne, pri vyšších teplotách vody i častejšie). Tester sa dodáva v plastovom blistri a obsahuje činidlá, tégliky, karty so zalaminovanými farebnými štandardmi, návod na použitie a technické informácie.
Stanovenie chlóru:
Prevedenie: porovnanie na karte so štandardmi 0,2 - 0,3 - 0,5 - 1,0 - 1,5 - 2,0 - 3 - 5 -10 mg / l
Činidlá: C1 (120 stanovení), C2 (120 stanovení)
Stanovenie pH:
Prevedenie: porovnanie na karte so štandardmi 6,2 - 6,5 - 6,8 - 7,1 - 7,4 - 7,7 - 8,0 - 8,5
Činidlá: pH (120 stanovení) chlóru.
Norma STN ISO 7393 uvádza nasledujúce formy chlóru: Chlór celkový (aktívne) = chlór voľný + chlór viazaný
Voľný chlór je ten chlór, ktorý sa do vody bežne dávkuje. S testerom DUKE CP je možné vykonať orientačné stanovenie ihneď po pridaní činidiel bez čakania (reakcia s viazaným chlórom je pomalá).
Viazaný chlór je tá časť chlóru, ktorá sa vo vode labilne viazala na dusíkaté látky, ktoré sú do vody vnášané hlavne ako zložky potu a moču z ľudského tela. Viazaný chlór zostáva pre dezinfekčné účely aktívny, je však pri väčších koncentráciách (nad 0,3 mg / l) zdravotne závadný - vodu v bazéne je potom vhodné "zriediť" vodou čistou. Viazaný chlór nie je priamo stanoviteľný, jeho obsah sa vypočíta z rozdielu - chlór celkový mínus chlór voľný.
Chlór celkový (aktívny) je súčtom chlóru voľného a viazaného. S testerom DUKE CP sa stanovuje s vyčkaním 2 minúty po pridaní činidiel, aby zreagovali aj chlór viazaný.
Stanovovanie iba chlóru voľného vedie k prechlorovaniu a k zdravotnej závadnosti vody, a to najmä v prípadoch, keď prevádzkovateľ vodu "šetrí" a nevykonáva jej čiastočnú výmenu. Z praxe sú známe prípady, keď tester DPD ukazoval hodnotu napr. 0,1 mg / l chlóru (voľného), pričom obsah celkového aktívneho chlóru bol mnohonásobne väčší, často až 2 mg / l. Vo vode tak napr. zostali nezistené necelé 2 mg / l chlóru viazaného, zatiaľ čo vyhláška č. 238/2011 Zb. pre verejné plavecké bazény vyžaduje neprekračovať 0,3 mg / l.
Ak má sa pre jednoduchosť vykonávať iba jedno stanovenie chlóru, mal by to byť chlór celkový. Ak bude jeho obsah udržiavaný v obvyklom rozmedzí 0,3 - 0,6 (- 0,9) mg / la časť vody sa podľa zaťaženia bazéna bude pravidelne vymieňať, zabráni sa nekontrolovanému nárastu viazaného chlóru.
15,98 €

Tester sa dodáva v plastovom blistri a obsahuje činidlá, tégliky, karty sa zalaminovanými farebnými štandardmi, návod na použitie a technické informácie.

 

Záručná doba: 24 mesiacov

Rozmery: 13,5x13,5x3,8 cm (ŠxVxH)

Celková hmotnosť: 128 g

0
Hodnotenie:
% of 100
Write Your Own Review
Hodnotenie produktu:Kvapkový tester DUKE CP na chlór a ph
Vaše hodnotenie