Centrálna úprava vody

Zariadenia vhodné na úpravu vody v celom rodinnom dome alebo byte sa inštalujú na vstupe vody do objektu. Najčastejšie sa jedná o zmäkčenie vody, odstránenie dusičnanov, železa a mangánu.
Odstránenie mechanických nečistôt (kal, piesok, hrdza) sa zvyčajne rieši pomocou potrubných filtrov. Na odkalenie ílovitej vody však doporučujeme naše automatické centrálne hyperfiltračné zariadenia.

Otázky a odpovede (5):

5 Item(s)

Zobraziť na stránku
 1. Ján sa pýta 22. 1. 2019

  Dobrý deň, rodinný dom má ako zdroj "pitnej" vody vŕtanú studňu. Rozbor vody poukázal na vysoký obsah dusičnanov cca 75 mg/l. Hodnota kolíše. Voda je samozrejme aj tvrdá. Už som bol rozhodnutý pre anexový filter + UV lampu, ktoré by som umiestnil v dome na prívod vody zo studne... Avšak narazil som na nutnosť napojenia filtra na odpad (kvoli regenerácii) V danom mieste nemam odpad a nijako rozumne sa na odpad neviem napojiť. Existujú aj iné možnosti filtrácie (najlepšie pre celý dom) bez nutnosti napojenia na odpad? Kolko litrov vody tečie do odpadu počas regenerácie? napadá ma ešte otázka, či by bolo možné púštat túto odpadnú vodu cez plastovú chráničku potrubia až do studničnej šachty....kde by sa voda opäť vstrebala do zeme. Vopred ďakujem za vašu odpoveď.

  1. Tomáš Kováč odpovede 7. 2. 2019

   Dusičnany sa dajú z vody odstrániť buď anexovou živicou (ideálne s preferenciou na dusičnany), alebo reverznou osmózou.

   Anexová živica sa dá používať aj pri vysokých prietokoch (teda aj na hlavnom vstupe vody), reverzná osmóza len pri veľmi malých prietokoch (teda len ako kuchynský filter).

   Kôli potrebným vyšším prietokom sa na hlavný prívod vody sa dá použiť len odstraňovanie dusičnanou pomocou anexovej živice. Pri stále obývaných objektoch, je nevyhnutné použiť úpravňu na odstránenie dusičnanov s automatickou regeneráciou. Pri občasne využívaných objektoch (chata na víkend), sa môže použiť aj anexová úpravňa s manuálnou regeneráciou. Každopádne, pri regenerácii vyteká z takejto úpravne voda s vysokým obsahom dusičnanov a solí, a je preto veľmi nevhodné ju púšťať späť do pôdy, a už vôbec nie do blízkosti studne. Ak nechcete znehodnotiť pôdu aj Vašu podzemnú vodu, tak to určite nerobte! Voda z regenerácie anexovej (ale aj katexovej) úpravne vody je vyslovene odpadová, a nie je vhodná ani na vypúšťanie do trativodu. Pri iónovýmennej technológii je tiež veľmi dôležité, aby bola použitá špeciálna anexová živica s preferenciou na dusičnany. V opačnom prípade hrozí po vyčerpaní kapacity spätné uvoľňovanie zachytených dusičnanov späť do pitnej vody. Čiže nie je všetky anexy sú vhodné...

   Keďže dusičnany neovplyvňujú negatívne úžitkové vlastnosti vody (môžete sa v taketo vode bezpečne sprchovať aj kúpať, nesmie sa len piť), môžete dusičnany odstraňovať aj pomocou kuchynského filtra reverznej osmózy. Týmto štýlom sa ošetrí voda len na pitie a varenie v kuchyni. Samotný kuchynský filter sa schová do skrinky pod drezom, na dreze sa naberá pitná voda z kohútika. Nakoľko drvivá väčšina domácich vodární dodáva do rozvodov tlak v rozmedzí 2-3 bary, je potrebné, aby bola reverzná osmóza vybavená automaticky riadeným čerpadlom na zvýšenie vodovodného tlaku na osmotické membrány.

 2. Lubo sa pýta 12. 1. 2018

  Dobry den,
  Pri dome mame studnu z ktorej vodu pouzivame na postrekovanie travnika a zalievanie zahrady a samozrejme pre domacnost. Rozvod je urobeny tak, ze na zahrade je studna s nadobou a prva vetva rozvodu ide na zahradu a druha do domu.

  Kedze mame velmi tvrdu vodu (podunajska nizina) chcel by som zmakcit aj vodu pre zalievanie aj domaci rozvod. Mozem urobit kombinaciu? Napr do studne za ponorku by som dal magnet ktory by zmakcil vsetku vodu (koli zalievaniu) a do domu by som chcel este bud katex alebo filter pre isty ucinok. Nevadi ze voda najprv prechadza magnetickou upravou a potom este katexom? Alebo nestaci ten druhy filter nahradit mechanickym?
  Dakujem

  1. Martin Gabor odpovede 15. 1. 2018

   Výber zariadenia sa odvíja aj od kvality vody. Ak je studnicna voda bezproblemova, zvycajne sa zmakcuje len voda na pouzivanie v dome.
   Pouzitie magnetov pred zavlazovanim je urcite vhodne riesenie, vodny kamen sice neodstrania na rozdiel od Katexoveho zmakcovaca, ale urcite spomalia usadzanie vodneho kamena.

 3. Palo Knaz sa pýta 8. 1. 2018

  Mam narazanu studnu a v poslednych 3mesiacoch tecie voda zlta a zapacha.Farbi wc,umyvadlo a zanasa sprchovu hlavicu.Poradte mi prosim ake filtracne zariadenie mam pouzit na odstranenie tohoto problemu,aby mi neodysla pracka a umyvacka riadu. Bratislava Vajnory.

  1. Tomáš Kováč odpovede 11. 1. 2018

   V prvom rade doporucujem nechat urobit rozbor vody v minimalnom rozsahu. Následne, na základe výsledkov rozboru si nechať navrhnúť vhodnú úpravu vody.

   Podľa Vášho popisu zrejme ide o zvýšený obsah železa vo Vašej vode. Železo sa do vody dostáva buď z podložia, alebo niekedy za to môžu aj zhrdzavené potrubia (ak sú vyhotovené z pozinkovaných rúr alebo tvaroviek). Na odstránenie železa máme unikátnu automatickú úpravňu vody Crystal Oxydizer. Odstraňuje železo z vody plne automaticky a bez akejkoľvek údržby. Zariadenie sa regeneruje len výplachom čistou vodou bez použitia akýchkoľvek chemikálií. Crystal Oxydizer je vyrábaný v Belgicku z kvalitných overených komponentov.

 4. Adrian Nagy sa pýta 6. 11. 2017

  V studničnej vode máme železo, živé mikro organizmy a amoniak. Čo by ste nám odporučily,
  aký filtračný systém. Nám by najviac vyhovovalo niečo na darling.

  1. Tomáš Kováč odpovede 7. 11. 2017

   Ošetrenie vody na pitie a varenie v kuchyni

   Jednoducho a lacno sa dá takáto voda upraviť len na pitie a varenie v kuchyni pomocou reverznej osmózy. Doporučujem použiť čo najkvalitnejšiu reverznú osmózu so zabudovaným čerpadlom a dodatočnou ochranou proti baktériám:

    

   Centrálna úprava vody pre celý dom

   V prípade, že chcete upraviť vodu na hlavnom vstupe pre celý dom, je nutné odborne navrhnúť úpravu vody na základe rozboru vody. Úprava vody bude pozostávať minimálne z 3 zariadení, ktoré musia byť umiestnené v suchej nemrznúcej miestnosti, kde je v dosahu hlavný prívod vody, odpadové potrubie, a elektrická zásuvka na 220V.

   1. Vysoko prietokový filter na mechanické nečistoty s jemnosťou 80 µm
   2. Sterilizácia vody
   3. Úpravňa vody odstraňujúca železo, amoniak

   Konkrétne zariadenia navrhneme až na základe výsledkov rozboru vody.

 5. bayer sa pýta 7. 10. 2017

  V studnicnej vode mam mangan 0,24mg/l. Co mam pouzit na dosiahnutie pripustneho limitu 0,05mg/l?

  1. Tomáš Kováč odpovede 9. 10. 2017

   Nakolko je odstranenie manganu pomerne narocne a vyzaduje vyssiu investiciu, doporucujem odborne posudit navrh upravy vody na zaklade rozboru vody. Staci zaslat rozbor vody na nas email a doporucime Vam najvhodnejsie riesenie.

   Na odstranenie manganu doporucujeme pouzit plne-automaticku upravnu vody. Vyborne kvalitu upravenej vody dosahujeme najma s tymto zariadenim:

   Crystal Oxydizer (železo, mangán, sírovodík)

5 Item(s)

Zobraziť na stránku
Zobraziť ako Mriežka Zoznam

20 položiek

na stránku
Nastaviť zostupný smer
 1. Crystal MAG (3ks) - Extrémne silné magnetické zmäkčovače vody
  Hodnotenie:
  90%
  Špeciálna cena 69,99 € Normálna cena 99,99 €
  Crystal MAG výrazne obmedzuje tvorbu vodného kameňa. Obsahuje až 3 kusy extrémne silných neodýmových magnetov, ktoré stačí priložiť na vodovodné potrubie zvonku. Je vhodný na umiestnenie na hlavný prívod vody do veľkosti potrubia 1" (DN 25) pre byt, rodinný dom, či…
 2. Crystal MAGIKO II - Magnetický zmäkčovač vody
  Hodnotenie:
  87%
  Špeciálna cena 129,00 € Normálna cena 199,00 €
  Crystal MAGIKO je fyzikálny zmäkčovač vody s rýchlou inštaláciou. Crystal MAGIKO II sa umiestňuje na vstup vody do budovy, bytu, zmäkčuje všetku pretečenú vodu. NEOBMEDZENÁ ŽIVOTNOSŤ, NULOVÁ inštalácia, NULOVÝ servis, NULOVÉ prevádzkové náklady. URČENIE: zmäkčenie vody v…
 3. Hydroflow HS38 - Elektromagnetický zmäkčovač vody
  Hodnotenie:
  100%
  Špeciálna cena 299,00 € Normálna cena 499,00 €
  Hydroflow HS38 indukuje variabilné elektrické pole po celej dĺžke potrubia v oboch smeroch, bez ohľadu na prúdenie vody a ohyby potrubia. Vplyvom pôsobenia poľa sa vytvárajú kryštalizačné jadrá. Jednoduchá…
 4. Crystal TRIO Disruptor® (BB20)

  Od 24,90 € Normálna cena 27,90 €

  Do 823,10 € Normálna cena 893,90 €

  Veľko-kapacitný filter určený na ošetrenie studňovej vody založený na najnovších nanotechnológiách. Účinne z vody odstraňuje: >99.999% baktérií a vírusov (odstraňuje aj koronavírus) >99,9%…
 5. CrystalSOFT Ecomix KOMPAKT - Multifunčný zmäkčovač vody (5v1)
  1 199,00 €
  Odstraňuje naraz päť neželaných súčastí vody: tvrdosť vody, železo, mangán, amoniak (čpavok), karciogénne organické zlúčeniny. Úpravňa vody priamo od výrobcu patentovanej zmesi Ecomix. URČENIE: úprava vody…
 6. Crystal ManuFilter 12L (železo, mangán, sírovodík)
  399,00 €
  Filter na odstránenie železa, mangánu a sirovodíka s manuálnym spätným preplachom. Regenerácia filtra sa vykonáva jednoduchým otočením ovládacej páky bez nutnosti otvárania filtra.  Umiestnenie: hlavný vstup vody Účel: odtránenie železa, mangánu,…
 7. CrystalSOFT Ecomix BIG - Multifunčné zmäkčovače vody (5v1)

  Cena od 1 190,00 €

  Odstraňuje naraz päť neželaných súčastí vody: tvrdosť vody, železo, mangán, amoniak (čpavok), karciogénne organické zlúčeniny. Úpravňa vody priamo od výrobcu patentovanej zmesi Ecomix. # URČENIE: úprava…
 8. Crystal SOFT NO3 (dusičnany a zmäkčenie vody)

  Cena od 990,00 €

  Domáca úpravňa tvrdej vody a dusičnanov v jednom! Kombinovaná úpravňa vody Crystal SOFT NO3, spoľahlivo odstráni z vody zdraviu škodlivé dusičnany a zároveň vyrieši Vaše problémy s tvrdou vodou. URČENIE: úprava vody v celom objekte,ODSTRAŃUJE: dusičnany,…
 9. Crystal OXYDIZER (železo, mangán, sírovodík)
  Hodnotenie:
  100%

  Cena od 1 099,00 €

  Profesionálne odstránenie ŽELEZA a MANGÁNU, ako aj sírovodíka tkzv. "vajcového" zápachu. Úpravňa vody má v sebe zabudovanú oxidačnú komoru, čo zaručuje najlepšie možné výsledky pri…
 10. Crystal NO3 8l manual - Filter na dusičnany s manuálnou regeneráciou
  299,00 €
  Účinný no kompaktný filter na dusičnany s možnosťou jednoduchej manuálnej regenerácie.  Regenerácia filtra sa vykonáva jedlou kuchynskou soľou. Pre bežné použitie spravidla postačuje upravovať iba časť vody určenej pre…
 11. Crystal NO3 12l manual - Filter na dusičnany s manuálnou regeneráciou
  379,00 €
  Účinný no kompaktný filter na dusičnany s možnosťou jednoduchej manuálnej regenerácie.  Regenerácia filtra sa vykonáva jedlou kuchynskou soľou. Pre bežné použitie spravidla postačuje upravovať iba časť vody určenej pre…
 12. Crystal NO3 (odstránenie dusičnanov)

  Cena od 990,00 €

  Obľúbený a osvedčený spôsob na odstránenie dusičnanov pomocou iónovej výmeny. Táto technológia sa používa v celej rade priemyselných odvetví, vďaka jej spoľahlivosti a účinnosti. # URČENIE:…
 13. Crystal AutoFilter 40L (Arzén, Antimón)
  1 499,00 €
  Účinný filter na odstránenie ťažkých kovov a mechanických nečistôt s automatickým spätným preplachom. Filter je naplnený najúčinnejším médiom na zachytenie Arzénu a Antimónu s najvyššou kapacitou na trhu. Očistenie filtra od zachytených mechanických nečistôt sa vykonáva…
 14. Crystal pH neutralizer (zvýšenie pH vody)

  Cena od 865,20 €

  Ak je vaša voda kyslá (s nízkym pH), vhodným riešením je pH neutralizačný filter.  Využíva sa na zvýšenie efektivity pri odstraňovaní železa a mangánu. Upravovaná voda preteká cez…
 15. Crystal HyperFilter 19L (manuál)
  Špeciálna cena 349,00 € Normálna cena 399,00 €
  Účinný a kompaktný filter na odstránenie mechanických nečistôt a ílu s možnosťou jednoduchého manuálneho spätného výplachu. Crystal Hyperfilter je spoľahlivé riešenie pre situácie, kedy jemné kaly ako je íl často a rýchlo zapchávaju bežné potrubné filtre. Regenerácia…
 16. Crystal HyperFilter 28L (manuál)
  Špeciálna cena 449,00 € Normálna cena 519,00 €
  Účinný a kompaktný filter na odstránenie mechanických nečistôt a ílu s možnosťou jednoduchého manuálneho spätného výplachu. Crystal Hyperfilter je spoľahlivé riešenie pre situácie, kedy jemné kaly ako je íl často a rýchlo zapchávaju bežné potrubné filtre. Regenerácia…
 17. Crystal Hyper-Filter

  Cena od 899,00 €

  Plne-automatická úpravňa vody. Zo strany užívateľa nevyžaduje žiadnu údržbu. Regeneruje sa len preplachom čistou vodou. Odstraňuje z vody všetky mechanické nečistoty väčšie ako 5 μm pri zachovaní vysokých prietokov.…
 18. Crystal ManuFilter 20L (Arzén, Antimón)
  Špeciálna cena 949,00 € Normálna cena 999,00 €
  Účinný filter na odstránenie ťažkých kovov a mechanických nečistôt s možnosťou jednoduchého manuálneho spätného výplachu. Filter je naplnený najúčinnejším médiom na zachytenie Arzénu a Antimónu s najvyššou kapacitou na trhu. Očistenie filtra od mechanických nečistôt…
 19. Crystal ManuFilter 40L (Arzén, Antimón)
  1 199,00 €
  Účinný filter na odstránenie ťažkých kovov a mechanických nečistôt s možnosťou jednoduchého manuálneho spätného výplachu. Filter je naplnený najúčinnejším médiom na zachytenie Arzénu a Antimónu s najvyššou kapacitou na trhu. Očistenie filtra od mechanických nečistôt…
 20. Spustenie centrálnej úpravovne vody do prevádzky
  99,00 €
  Odborné spustenie a nastavenie centrálnej úpravovne vody do prevádzky.
Zobraziť ako Mriežka Zoznam

20 položiek

na stránku
Nastaviť zostupný smer