Kuchynské filtre

Načítávanie...

Filtre na vodu vhodné do kuchyne domácnosti alebo kancelárie

Kuchynské filtre upravujú pitnú vodu na varenie a pitie na mieste inštalácie (t.j. v kuchyni). Sú určené na zlepšenie kvality a chuti pitnej komunálnej vody, alebo na odstránenie škodlivín z kontaminovanej studňovej vody.

Tieto filtre na vodu sa zvyčajne montujú do skrinky pod kuchynským drezom. V tomto prípade sa na kuchynský drez inštaluje dodatočný kohútik, z ktorého sa napúšťa filtrovaná voda na pitie a varenie. Pôvodný kohútik s neupravenou vodou (napr. na umývanie riadu) zostane zachovaný.

Pri niektorých, špeciálne upravených kuchynských filtroch je možné ošetriť studenú vodu aj v pôvodnom kuchynskom vodovodnom kohútiku.

Otázky a odpovede - Kuchynské filtre

Dobry den, mam od vas uz 5. rok filtracny pristroj. Som s nim velmi spokojna, ale uz nejaky cas mi zavreta pipa kvapka. poradte mi, co s tym?

Dobrý deň, batériu nám môžete zaslať na servis, prípadne náš technik Vás môže navštíviť doma.

Potrebovala by som filter na vodu zo studne do rodinného domu. Dali sme vodu na rozbor a zistili na zvýšené dusičnany a mikrobiológiu. Vedeli by ste nám poradiť?

Dusičnany a mikrobiologické znečistenie sa dá z vody odstrániť buď centrálne (úprava vody pre celý rodinný dom), alebo lokálne (len úprava pitnej vody v kuchyni).

Kuchynské filtre sú samozrejmä vhodné len na lokálnu úpravu vody na pitie a varenie v kuchyni, nemajú dostatočnú kapacitu a prietok na ošetrenie v celom rodinnom dome.

Na ostránenie dusičnanov a mikrobiologického znečistenia (cysty, baktérie, vírusy) sú z kuchynských filtrov najvhodnejšie filtračné zariadenia reverznej osmózy.

Doporučujeme použiť reverznú osmózu špeciálne určenú na ošetrenie kontaminovanej studničnej vody:

Ak máte záujem skôr o úpravu vody v celom rodinnom dome, vhodné riešenie centrálnej úpravy vody Vám navrhneme na mieru na základe rozboru Vašej vody.

Mam male dieta, a kupujeme detske balene vody. Na pitie pouzivame filtrovanie cez kanvicu Brita a uz sa mi nechce tak casto menit tie filtre. Prosim poradite mi vhodny filter na vodu, ktory by zachytaval skodlive veci, necistoty, kovy a pod.

Žial, neexistuje UNIVERZÁLNE filtračné zariadenie vhodné na každú vodu. Filtračné zariadenie sa má vyberať podľa vlastností vstupnej vody. Nakoľko nevieme Vašu adresu, nevieme zistiť ani základné chemické zloženie Vašej vody. Preto Vám môžem poradiť len všeobecne.

Predpokladáme, že voda z obecného vodovodu spĺňa všetky zákonom stanovené parametre. Jej dočistenie by preto nemalo byť problematické.

Brita je len veľmi základná filtrácia. Má v sebe pomiešané aktívne uhlie s iónovýmennou živicou, ktorá zmäkčuje vodu (vyberá z vody vápnik a horčík a nahradzuje ho sodíkom).

 

Najvhodnejší kuchynský filter doporučujeme podľa charakteru vstupnej vody

 

Voda z vodovodu - tvrdá voda (nad 3 mmol / 17°dH), alebo obsahuje viac dusičnanov (nad 20 mg/l).

Na takúto vodu (alebo inak problematickú vodu) je najvhodnejší filter na báze reverznej osmózy. Hlavne na dusičnany sú deti veľmi citlivé a nemali by piť vodu s obsahom dusičnanov nad 25 mg/l - pozri dokument GreenPeace Slovensko. Kojenecká voda by mala mať obsah dusičnanov pod 10mg/l. Platná norma na pitnú vodu na Slovensku povoľuje maximálny obsah dusičnanov v pitnej vode 50mg/l.

Reverzná osmóza je v súčasnosti najdokonalejšia prakticky využívaná technológia na úpravu pitnej vody. Odstraňuje naširšie spektrum kontaminantov zo všetkých bežne dostupných filtračných technológií. Odstraňuje až 95% minerálnych látok, 80% dusičnanov, ako aj všetky ostatné škodlivé látky z vody (mechanické nečistoty, chlór, herbicídy, pesticídy, zvyšky liekov, fenoly, benzény, ťažké kovy, rádioaktívne látky, atď).

Reverzná osmóza však potrebuje na efektívnu prevádzku dostatočný tlak. Ak bývate v bytovom dome na 5. poschodí a vyššie, alebo na kopci, je veľmi pravdepodobné že vodovodný tlak na efektívnu prevádzku bude nedostatočný. V takomto prípade doporučujeme vybrať reverznú osmózu s čerpadlom.

V prípade, že chcete minerály odstrániť z vody len z časti doporučujeme reverznú osmózu Crystal DeMix s regulačným ventilom tvrdosti vody.

 

Voda z vodovodu - mäkká voda, neobsahuje príliš veľa dusičnanov (pod 10 mg/l).

Pri mäkkej vode nie je potrebné odstraňovať z vody minerály. Preto Vám doporučujeme filtračné zariadenia, ktoré obsah minerálnych látok vo vode neznižujú (zvyčajne však ani neznižujú množstvo dusičnanov). Odstraňujú však z vody stovky iných škodlivých látok, hlavne chlór a THM, pesticídy, herbicídy, zvyšky liekov, ťažké kovy, prípadne aj mikrobiologické znečistenie:

Všetky tieto filtre zachovávajú pôvodné minerálne zloženie vody:

  1. Crystal VITAL (anti-bacterial)
  2. Crystal Eco (Aquaphor)
  3. Crystal Eco AntiBacterial (Aquaphor)

V prípade mikrobiologicky závadnej vody sú najlepšou voľbou kuchynské filtre AquaVallis TRIO10, alebo AquaVallis DUO 5.

 

POZNÁMKA: Presné chemické zloženie Vašej vody môžete zistiť u Vášho dodávateľa vody - u vodární. Kým sa však voda z vodární ku Vám dostane, prechádza ešte kilometrami vodovodných potrubí v rôznom stave a z rôznych materiálov. Čiže ku Vám domov sa voda dostáva vždy v trochu horšej kvalite, ako odchádza z vodární.

 

Voda zo studne - nevhodné chemické zloženie, mikrobiologicky kontaminovaná voda

Na problematickú STUDNIČNÚ vodu je použitie reverznej osmózy tým najspoľahlivejším riešením - takmer za každých okolností je výsledkom kvalitná pitná voda. Kôli vyššej efektívnosti filtrácie je dôležité na takúto vodu použiť čo najkvalitnejšiu osmózu osadenú čerpadlom. 

Na takéto účely máme v ponuke špeciálne reverzné osmózy osadené čerpadlom ,ako aj účinnou dezinfekciou vody. V prípade mikrobiologicky závadnej vody sú najlepšou voľbou tieto kuchynské filtre:

Mam vo studnicnej vode koliformne bakterie a kultivovatelne mikroorganizmy. Ako sa daju tieto bakterie z vody odstranit?

Možností dezinfekcie mikrobiologicky kontaminovanej vody je viacero. Mikroorganizmy, cysty, baktérie a vírusy sa dajú z vody odstrániť buď pomocou špecializovaných mikrobiologických filtrov umiestnených v kuchynskom dreze alebo na hlavnom prívode vody do objektu pomocou centrálnej dezinfekcie vody.

Stačí odstrániť mikrobiologickú kontamináciu v kuchyni, alebo je potrebná sterilizácia na vstupe vody do objektu?

Či treba baktérie/mikroorganizmy odstrániť centrálne, alebo stačí iba vodu ošetriť iba v kuchyni, záleží hlavne na konkrétnom druhu baktérií vyskytujúcich sa vo Vašej vode. Kým niektoré baktérie v menších množstvách, ako napríklad kultivovateľné mikroorganizmy sú neškodné (môžete sa takou vodou sprchovať či umyť zuby). Iné baktérie môžu aj v malých množstvách vyvolať vážne zdravotné problémy, napríklad legionella, enterokoky, koliformné baktérie, e-coli atď., a s takto kontaminovanou vodou by ste sa nemali ani sprchovať, umývať zuby či riad. Toto však doporučujem prekonzultovať s lekárom!!!

 

Mikrobiologické kuchynské filtre

Najlacnejšie vychádza dezinfikovať vodu pomocou mikrobiologických filtrov do kuchyne. Okrem mikrobiologického znečistenia odstraňujú aj stovky iných nebezpečných látok a produkujú vodu špičkovej chuti a kvality. Preto je kuchynský filter vždy dobrým riešením, aj ako dodatočný filter po centrálnej dezinfecii vody. Po UV sterilizátore mikrobiologický kuchynský filter zachytí aj baktérie, ktoré sa môžu usídliť v rozvodoch vody. Po chemickej dezinfekcii zas kuchynský filter zachytí voľný chlór ako aj nebezpečné karciogénne zlúčeniny, ktoré vznikajú pri reakcii chlóru s mikroorganizmami.

Tieto mikrobiologické filtre odtránia baktérie, cysty a vírusy dokonale (účinnosť 99,99%). Umiestňujú sa do kuchynského drezu a ošetrujú vodu len v kuchyni.

Kuchynské filtre na mikrobiologicky znečistenú vodu s pripojením na pôvodnú batériu:

Napájajú sa priamo na studenú vodu na pôvodnú vodovodnú batériu, z ktorej potom tečie filtrovaná a dezinfikovaná voda. Teplá voda je však neošetrená a je nezmenenej kvality. Kôli nedostatočným prietokom nie su vhodné pre pripojenie na hlavný prívod vody.

Kuchynské filtre na mikrobiologicky znečistenú vodu so separátnym kohútikom:

Na kuchynský drez sa inštaluje separátny kohútik z ktorého sa naberá voda na pitie a varenie. Voda z pôvodnej batérie je neošetrená a je nezmenenej kvality. Vhodný na chaty a malé objekty.

 

Centrálna sterilizácia vody

Pseaudomonas, Legionella, Koliformné baktérie, E-coli, a iné zdraviu nebezpečné baktérie, by sa mali odstrániť už na vstupe vody do objektu. Týmto sa zabezpečí voda nielen v kuchyni, ale aj v kúpelni na sprchovanie, či umývanie zubov. Tu je tiež na výber viacero možností centrálnej dezinfekcie vody, každá ma svoje výhody, no aj nevýhody.

Centrálna UV sterilizácia (dezinfekcia vody UV žiarením)

UV sterilizátor umiestnený na vstupe je vo väčšine prípadov dostatočný. UV sterilizácia je ekologická a jednoduchá na údržbu. Oproti chemickej dezinfekcii, nezhoršuje chuť ani kvalitu pitnej vody, a nevytvára žiadne nežiadúce produkty dezinfekcie.

UV sterilizátor však nezabezpečuje dezinfekciu rozvodov vody v objekte, čo je jeho hlavná slabina. Preto treba rozvody vody po inštalácii UV sterilizátora dôkladne vydezinfikovať chemicky. Pri vážne mikrobiologicky kontaminovaných vodách doporučujem UV sterilizátor ešte doplniť aj mikrobiologickým kuchynským filtrom a piť vodu iba z neho.

POZOR: UV žiarenie v štandardnej dávke 40mJ/cm2 je neúčinné na baktérie pseudomonas a klostrídie (clostridium). UV sterilizácia je vhodná len na úplne priezračnú vodu bez zákalu (zákal, železo, mangán musia byť z vody odstránené pred vstupom do UV sterilizátora). Na veľmi tvrdú vodu je UV sterilizácia menej účinná a musí sa použiť o jeden stupeň výkonnejší UV sterilizátor.

Aby UV svetlo dokázalo dostatočne prežiariť vodu, je potrebné vodu pred vstupom do UV sterilizátora očistiť od všetkých mechanických nečistôt väčších ako 5μm pomocou potrubného filtra:

Centrálna dávkovacia stanica (chemická dezinfekcia vody)

V prípade UV rezistentných baktérií, ako sú napríklad baktérie pseudomonas a klostrídie (clostridium), je chemická dezinfekcia vody nevyhnutná. Je účinná aj na vody horšej kvality, so zvýšeným zákalom alebo zvýšeným obsahom železa a mangánu. Pri chemickej dezinfekcii vody tiež neprekáža, keď je voda veľmi tvrdá.

  • Dávkovacia stanica chlóru (NaClO)
    Sterilizácia vody pomocou chlórnanana sodného je najbežnešia dezinfekcia vody používaná aj na dezinfekciu komunálnej vody vo vodárňach. Dávkovanie NaClO do vody však pri reakcii s mikroorganizmami (baktérie, cysty), alebo organickými látkami (biofilm, kúsky pôdy, lístia) vytvára nebezpečné a preukázateľne karciogénne zlúčeniny ako sú tri-halo-metány (THM). Chlorácia pri bežných dovolených koncetráciach 0,2 mg/l je neúčinná na baktérie Legionelly. Chlór je úplne neúčinný na baktérie Pseudomonas.

Centrálne veľko-kapacitné mikrobiologické filtre

Ak máte záujem o dezinfekciu mikrobiologicky kontaminovanej vody priamo na vstupe vody do objektu, odporúčame použiť veľko-kapacitné mikrobiologické filtre s vysokým prietokom, ktoré sa napájajú priamo na hlavný prívod vody. Vhodný pre rodinné domy a väčšie prevádzky.

 

Cenové ponuky komplexnej úpravy vody vypracovávame iba VÁŽNYM ZÁUJEMCOM !

Pre odborný návrh úpravy a dezinfekcie vody je nevyhnutné urobiť aspoň minimálny rozbor vody podľa prílohy č. 2 nariadenia vlády č. 354/2006 Z. z.

Každá cenová ponuka úpravy vody sa musí posúdiť individuálne na základe rozboru vody. Častokrát odborné posúdenie úpravy vody a náslené vypracovanie cenovej ponuky trvá celé hodiny. Preto ak sa chcete iba predbežne informovať, najskôr prosím zavolajte a poraďte sa telefonicky. Ako vidíte, možností je vždy viacero, a všetky majú výhody aj nevýhody. Ak sa následne rozhodnete realizovať úpravu vody s nami, radi Vám vypracujeme cenovú ponuku celkovej úpravy vody.

Prosím zoberte na vedomie, že pri realizácii dávkovacích staníc chlóru či chlórdioxidu, zásadne nepracujeme s najlacnejšími dávkovacími čerpadlami a komponentami. Ide predsa o nebezpečné chemikálie a pitnú vodu - to najdôležitejšie pre Váš spokojný a zdravý život. Dlhou životnosťou a bezproblémovým chodom určite vrátia vyššie obstarávacie náklady.

Mam narazanu studnu a v poslednych 3mesiacoch tecie voda zlta a zapacha.Farbi wc,umyvadlo a zanasa sprchovu hlavicu.Poradte mi prosim ake filtracne zariadenie mam pouzit na odstranenie tohoto problemu,aby mi neodysla pracka a umyvacka riadu. Bratislava Vajnory.

V prvom rade doporucujem nechat urobit rozbor vody v minimalnom rozsahu. Následne, na základe výsledkov rozboru si nechať navrhnúť vhodnú úpravu vody.

Podľa Vášho popisu zrejme ide o zvýšený obsah železa vo Vašej vode. Železo sa do vody dostáva buď z podložia, alebo niekedy za to môžu aj zhrdzavené potrubia (ak sú vyhotovené z pozinkovaných rúr alebo tvaroviek). Na odstránenie železa máme unikátnu automatickú úpravňu vody Crystal Oxydizer. Odstraňuje železo z vody plne automaticky a bez akejkoľvek údržby. Zariadenie sa regeneruje len výplachom čistou vodou bez použitia akýchkoľvek chemikálií. Crystal Oxydizer je vyrábaný v Belgicku z kvalitných overených komponentov.

dobry den, mam obycajny byt v bytovke v Bratislave a robi mi problem voda, ktorou sa sprchujem. Po druhe , chcem si filtrovať aj vodu na pitie v kuchymi. Čo mi doporučujete ? robíte aj montáž? Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nevieme aké konktrétne máte problémy s vodou na sprchovanie. Vieme Vám odporúčiť sprchovú hlavicu, ktorá z vody odstraňuje chlór /až 99%/, organické nečistoty, baktérie, ťažké kovy – olovo, kadmium, chróm, selén, ortuť, železo, nebezpečné baktérie, riasy, plesne. Výrobca udáva životnosť vložky pri bežnom používaní 3 - 4 mesiace alebo 2500 l.

https://www.mojavoda.sk/vodne-filtre-kupelna/sprchova-hlavica-s-filtrom-standardna-velkost

Čo sa týka vody na pitie, ak chcete mať istotu, že budete mať z vody odstránené všetky škodlivé látky ako napr. dusičnany, dusitany, chlór, radioaktívne látky, ťažké kovy, herbicídy, pesticíty, baktérie, vírusy, ale zároveň Vám odstráni z vody aj vápnik aj horčík /tvrdosť vody/ tak potom jednoznačne doporučujeme reverznú osmózu do drezu. Môžeme odporúčiť kvalitnú osmózu vyrábanú v Európe, BPA free s čerpadlom alebo bez čerpadla v závislosti od tlaku:

https://www.mojavoda.sk/reverzna-osmoza/osmoza-ro6-absolute

https://www.mojavoda.sk/reverzna-osmoza/osmoza-ro6-absolute-cerpadlo

Poskytujeme aj inštaláciu aj pravidelný servis.

Dobrý deň mám záujem o ionizačný filter do kuchyne. V ponuke máte podpultové a pultové filtre. To znamená, že podpultový filter vyžaduje prevrtanie dresu alebo linky? Ktorý filter je lepší na manipuláciu v kuchyni? A dokážem si ho aj svojpomocne namontovať? Za odpoveď ďakujem.

Dobrý deň, pultový ionizátor stojí na linke a pre podpultový sa musí namontovať dodatočná batéria, čiže je nutné mať dodatočný otvor. Väčšina moderných drezov má však oslabené miesto na ďalší otvor, prípadne vieme použiť dieru s dávkovača saponátu. Väčšinu ionizátorov montujú naši technici, nakoľko je nutné ionizátor nastaviť pH metrom a tiež k montáži dostávate aj školenie ako používať ionizovanú vodu a jej jednotlivé stupne. S pozdravom Ing. František Krč
Nenašiel ste, čo si hľadali?