Filtračné vložky a náplne

Filtračné vložky a náplne do potrubných filtrov štandardných veľkostí 5", 10", 20". Filtračné vložky pasujú do všetkých štandardných filtračných telies veľkosti 5", 10", 20". Filtračné rukávy do filtrov Cintropur zrnitosti 5 μm, 10 μm, 50 μm, 100 μm, 150 μm.

V prípade väčších objednávok poskytujeme množstevné zľavy - prosím informujte sa.

Otázky a odpovede (1):

1 položka

Zobraziť na stránku
 1. Michal G sa pýta 25. 4. 2019

  Môžete mi doporučiť nejakú filtračnú vložku na zachytenie železa?

  1. Tomáš Kováč odpovede 25. 4. 2019

   Železo sa vo vode nachádza vo viacerých, rôzne odstrániteľných formách. V podzemných vodách je železo vo vode v rozpustenej forme (2-mocné železo). Akonáhle voda príde do styku zo vzduchom (alebo iným oxidačným činidlom), časť rozpusteného železa začne reagovať so vzdušným kyslíkom a vyzráža sa z vody do malých čiastočiek hrdze, ktoré sú viditeľné a aj zachytiteľné. Podstatou úplného odstránenia železa z vody je v prvom rade oxidácia všetkého vo vode rozpusteného 2-mocného železa na zachytiteľnú 3-mocnú a 4-mocnú formu. Následne sa vyzrážané čiastočky vyoxidovaného železa (hrdza) zachytia a odstránia z vody mechanickou filtráciou.

    

   Zachytenie hrdze (vyoxidovaných čiastočiek železa)

   Čiastočky vyoxidovaného železa (vyzrážané železo) zachytí akýkoľvek mechanický filter s jemnosťou pod 40 um. Kôli dokonalejšiemu zachyteniu nečistôt a pachutí, je ideálne napríklad lisované aktívne uhlie.

   Ak máte vodu z verejného vodovodu, ktorá je pitná (neobsahuje nadlimitné množstvá rozpusteného železa), a máte problém len s prehrdzaveným potrubím, odporúčam použiť vložky s lisovaným aktívnym uhlím. Ideálne veľkosť BigBlue:

   POZOR: väčšie množstvá vyoxidovaného železa mechanické filtre rýchlo zanášajú. Taktiež takéto riešenie nie je vhodné pre studňové vody s nadlimitným obsahom rozpusteného železa, nakoľko nevyoxidované rozpustené železo žiadny mechanický filter nie je schopný zachytiť. Preto sa nevyoxidované železo a jeho pachuť, nedá len mechanickou alebo uhlíkovou filtráciou  z vody úplne odstrániť. Z týchto dôvodov je na odstránenie nadlimitných hodnôt železa z vlastného zdroja vody jediným dlhodobo funkčným riešením len špecializovaná úpravňa vody so spätným preplachom.

    

   Zachytenie rozpusteného aj nerozpusteného železa

   Rozpustené nevyoxidované železo z vody vyzrážajú a následne zachytia len špeciálne filtračné médiá (Birm, Pyrolox, Ecomix), ktoré sa používajú v na to určených úpravňach vody. Tieto zmesi zachytávajú z vody všetky druhy železa (dvoj-mocné, troj-mocné, aj štvor-mocné). Všetky médiá na zachytávanie železa sa však musia od zachyteného železa pravidelne očistiť spätným výplachom. V prípade, že sa interval výplachu nedodrží, filtračné médium sa znehodnotí a musí sa vymeniť za nové. Toto médium sa síce dá naplniť aj do bežnej filtračnej vložky (kôli prietokom doporučujeme aspoň veľkosť BigBlue 20"), no bez výplachu ho bude potrebné pravidelne vymieňať za nové. Z dlhodobého hľadiska preto vychádza prevádzka úpravne vody s možnosťou spätného výplachu podstatne lacnejšie...


   Pre stále obývané objekty je preto najvhodnejšia úpravňa vody s automatickým spätným výplachom (vhodnú veľkosť doporučujem odkonzultovať telefonicky na základe rozboru vody a požadovaných prietokov):

   Pre menšie chaty a rekreačne využívané objekty častokrát postačí aj upravňa s manuálnym spätným výplachom:

   Znova plniteľná fitračná vložka s náplňou Pyrolox do filtra BigBlue 20" (médium sa nedá vyplachovať a musí sa po vyminutí kapacity vymeniť za nové):

1 položka

Zobraziť na stránku
Zobraziť ako Mriežka Zoznam

1 položka

na stránku
Nastaviť zostupný smer
 1. Regenerovateľný filter na dusičnany 10"

  Už od 29,90 €

  Opakovateľne použitelná 10" filtračná vložka s vysoko účinnou aniónovou živicou na redukciu dusičnanov. Filtračná vložka sa dá jednoducho regenerovať namočením do koncentrovaného roztoku z kuhynskej soli. Filtračnú vložku…
Zobraziť ako Mriežka Zoznam

1 položka

na stránku
Nastaviť zostupný smer