Magnetické zmäkčovače vody

Načítávanie...

Magnetické odstránenie vodného kameňa

Zariadenia na odstránenie vodného kameňa pomocou magnetickej úpravy vody. Tieto zariadenia na základe magnetizmu menia fyzikálne vlastnosti vody, no vôbec nemenia jej zloženie. Preto sa môžu bezpečne používať aj na úpravu pitnej vody (schválené hlavným hygienikom SR).


Prístroje pre fyzikálnu úpravu vody podstatne obmedzujú tvorbu tvrdých usadenín (vodný kameň) a tým zvyšujú účinnosť a životnosť zariadení, ktoré s takto upravenou vodou prichádzajú do styku.

Tieto zariadenia sa používajú na prívode vody napr. do práčiek a umývačiek riadu, ale aj na vstupe vody do bytu či rodinného domu.

Otázky a odpovede - Magnetické zmäkčovače vody

Staviam rodinný dom a chcel by som nejakým spôsobom upravovať vodu (chemickým alebo magnetickým zmäkčovačom). Aký má vplyv zmakčovač na zdravie, je to úpne bezpečné používať aj na pitie? Je potrebný prívod elektrickej energie?

Všetky zmäkčovače vody v našej ponuke sú certifikované na úpravu pitnej vody a výsledná zmäkčená voda spĺňa všetky normy na pitnú vodu platné v SR alebo v EU. Zmäkčenie vody pomocou katexových zmäkčovačov je to dlhodobo používaná a overená technológia na úpravu úžitkovej a pitnej vody.

Fyzikálne zmäkčovače vody

Fyzikálna úprava vody magnetmi, elektromagnetmi a galvanickými článkami nemá garantovanú účinnosť. Jedinou výnimkou je katalytický zmäkčovač CrystaliT®, ktorý má nezávisle certifikovanú účinnosť 99,7% preukázanú rozsiahlymi dlhodobými testami v Nemecku.

Fyzikálne zmäkčovače menia fyzikálne vlastnosti vody (na základe magnetizmu), no vôbec nemenia jej zloženie. Teda vôbec nemenia kvalitu pitnej vody.

Na druhej strane však problém s tvrdou vodou neriešia úplne, nakoľko minerály vápnika a horčíka, ktoré tvoria vodný kameň, vo vode zostávajú. Usádzajú sa však v oveľa menšej miere a pomalšie (pri CrystaliT® sa v potrubí a na tepelno-výmenných plochách neusádzajú vôbec).

Všetky zariadenia na fyzikálne zmäkčenie vody v našej ponuke sú ÚPLNE BEZ-ÚDRŽBOVÉ, preto sa investícia do takéhoto systému aj napriek nižšej účinnosti vyplatí.

- Elektromagnety vyžadujú zapojenie do el. siete.
- Permanentné magnety a galvanické články ako Crystal MAGIKO, SuperMAG, IPP, IPS nevyžadujú zapojenie do elektrickej siete.
- Crystal Magiko a elektromagnety nevyžadujú ani prerušenie vodovodného potrubia, nakoľko sa inštalujú zvonku potrubia.

Soľankové (katexové) zmäkčovače vody

Soľankové zmäkčovače vody v našej ponuke zmäkčujú vodu trvale s garantovanou 100% účinnosťou. Pri odstraňovaní vyšších koncentrácií Ca,Mg (vody s vyššou tvrdosťou) sa však zvyšuje podiel sodíkových iónov vo vode. Katexové (soľankové) zmäkčovače totiž odstraňujú vodný kameň tým, že vymieňajú ióny vápnika a horčíka (spôsobujúce vodný kameň) za ióny sodíka.

Čo sa týka účinnosti, nebola technológia zmäkčenia vody pomocou katexových (soľankových) zmäkčovačov prekonaná. Jediný fyzikálny zmäkčovač na trhu, ktorý sa účinnosťou zabránenia tvorby vodného kameňa v potrubiach a na tepelno-výmenných plochách (špirály v bojlery, práčka atď) vyrovnáva soľankovým zmäkčovačom je katalytický zmäkčovač CrystaliT®.

Katexové zmäkčovače vody potrebujú na prevádzku riadiacej jednotky pripojenie do el. siete 220V. Spotrebovaná el. energia je však úplne zanedbateľná, nakoľko slúži len na prevádzku riadiacej jednotky. Samotné zmäkčenie vody prebieha bez spotreby el. energie. Jedinou výnimkou je CrystalSOFT Hydraulic, ktorý funguje výlučne na hydraulickom princípe a využíva na svoju prevádzku a riadenie len kinetickú energiu pretekajúcej vody. Tento zmäkčovač je však vhodný len do bytov alebo tam, kde nie je miesto na inštaláciu katexového zmäkčovača štandardnej veľkosti.

Pri všetkých katexových zmäkčovačoch vody v našom sortimente sa tvrdosť výstupnej vody dá nastaviť podľa želania a potrieb zákazníka. Pri výstupnej tvrdosti 4 až 7 dH (nemeckých stupňov) nedochádza k výraznej tvorbe vodného kameňa a pritom voda nemá korozívne účinky. Takto upravená voda obsahuje dostatok vápnika a horčíka potrebného pre ľudské telo, a plne spĺňa požiadavky kladené na pitnú vodu podľa nariadenia vlády č.354/2006 Z.z.

Nakoľko má mať úžitková voda iné zloženie ako voda pitná, doporučujeme na to myslieť už v projekte, a úplne oddeliť pitnú vodu od vody úžitkovej. Ideálne je priviesť pitnú vodu do kuchyne oddeleným potrubím priamo z hlavného vstupu vody do rodinného domu. V prípade, že táto možnosť je technicky náročná, pitnú vodu je možné dočistiť v mieste spotreby kvalitnou reverznou osmózou, ktorá efektívne odstráni pridaný sodík. Všetky reverzné osmózy v našej ponuke majú účinné remineralizátory, ktoré vode dodajú minimálne doporučené množstvá vápnika a horčíka.

Aký typ zmakčovača vody by ste odporúčali pre rodinný dom? Máme problémy s veľmi tvrdou vodou a potrebujem to riesiť.

Takmer 100% účinnosť pri obmedzení tvorby vodného kameňa dosahujú katexové zmäkčovače vody (regenerujú sa soľou) alebo katalytický zmäkčovač CrystaliT®.

Učinnosti 30-50% pri obmedzení tvorby vodného kameňa dosahujú elektro-magnetické zmäkčovače vody. Žial, žiaden z týchto výrobkov neprešiel nezávislou certifikáciou preukazujúcou ich účinnosť. Do tejto kategórie radíme:

  • Permanentné neodýmové magnety: napr. Crystal Magiko (jednoduchá montáž priložením na potrubie), SuperMAG (vkladá sa do potrubia, montáž by mal vykonať vodár).
  • Elektro-magnety: napr. EZV, Hydroflow
    Všetky elektromagnety majú jednoduchú montáž navinutím cievky okolo potrubia.
  • Galvanické indukčné články: Iónový Polarizačný Systém (IPS), Iónový Polarizačný Prístroj (IPP), AquaMax (rebrandované IPP), Ion Scale Buster (ISB), EnergyWater MWD (Mineral Water Docktor), Stop Kalk
    Všetky galvanické polarizačné články sa vkladajú sa do potrubia, preto by montáž mal vykonať vodár.

 

CrystaliT®  je jediný fyzikálny zmäkčovač na trhu s nezávisle certifikovanou účinnosťou 99,7% pri zabránení tvorby vodného kameňa v potrubí a na tepelno-výmenných plochách (ohrevné špirály zariadení).
Na tento výrobok bol vydaný Certifikát Nemeckej Spoločnosti Vody a Plynu (DVGW - Deutscher Verein des Gas- und Wasserfaches):

Katalytický zmäkčovač vody bol podrobený dôkladným skúškam účinnosti DVGW

Sú neodýmové magnety, ktoré sa prikladajú na potrubie z vonku, rovnako účinné ako magnety, ktoré sa vkladajú do vnútra potrubia?

Magnety prikladané z vonku potrubia majú podobnú účinnnosť, ako magnety vkladané do potrubia.

Pri zmäkčení vody pomocou magnetu (alebo elektro-magnetu), záleží len na sile vytváraného magnetického poľa. Crystal MAG a Crystal MAGIKO II vytvárajú dostatočne silné magnetické pole a preto majú podobnú účinnosť ako magnety vkladané do potrubia.

 

Z hľadiska životnosti a hygieny však dávame prednosť magnetom prikladaným zvonku potrubia.

Pri servisovaní niektorých neodýmových magnetov vložených do potrubia, sme tieto našli v katastrofálnom stave. Neodým je ťažký kov konzistencie pieskovca, ktorý je v magnete zvyčajne chránený povrchovou úpravou (pochrómovaním / poniklovaním). Keď sa takýto neodýmový magnet vloží do vodovodného potrubia, kde je vystavený prúdiacej vode, voda túto povrchovú úpravu časom obrúsi (je to naozaj iba otázka času kedy sa to stane) a začne odhalený neodým vymývať. Takáta voda je nebezpečná pre ľudské zdravie.

Pri každom neodýmovom magnete vloženom do potrubia, ktorý nie je ešte dodatočne chránený pred vlyvmi vody, hrozí obnaženie neodýmového jadra, následné vymývanie neodýmu a kontaminácia pitnej vody.

Preto vkladanie neodýmových magnetov do vodovodného potrubia, kde sú vystavené prúdiacej vode, rozhodne nedoporučujeme!

Dokáže fyzikálny zmäkčovač obmedziť usádzanie vodného kameňa na skle sprchového kúta?

Ak chcete aby sa vodný kameň neusádzal tam kde sa voda vysuší (teda na sanite, skle sprchového kúta, kanvici atď.), musí sa vápniť a horčík (ktorý vytvára tieto biele fľaky), fyzicky z vody odstrániť. Toto nedokáže žiadny fyzikálny zmakcovac vody. Čiastočne do dokáže obmedziť aj Hydroflow, trochu viac CrystaliT®, no nemôžete čakať žiadne výrazné obmedzenie vytvárania týchto bielych usadenín.

Fyzikálne zmäkčovače slúžia na obmedzenie (pri CrystaliT® úplne obmedzenie) vytvárania vodného kameňa na tepelno-výmenných plochách, potrubiach a iných súčastiach neustále obtekanych vodou (teda bojler, práčka, umývačka, rozvody vody atď.). Nakoľko nemenia minerálne zloženie vody (nič do vody nepridávajú ani z vody neodstraňujú), tam kde sa voda vysuší zostane rovnaké množstvo a zloženie sušiny, ako pred fyzikálnou úpravou. Mení sa len forma usadeného kameňa, ktorý sa usádza napríklad pri CrystaliT® už vopred vykryštalizovaný, vo forme ľahko zotierateľného jemného mikro-piesku...

Vápnik a horčík odstraňujú z vody VÝLUČNE katexové (soľankové) zmäkčovače vody, ktoré sa regenerujú soľou. Vápnik a horčík z vody odstránia a nahradia ho sodíkom, ktorý získavajú pri regeneráciii zo soli (NaCl).

Ako sa dá otestovať účinnosť fyzikálneho zmäkčenia vody?

Magnetické zmäkčovače (permanentné magnety, elektro-magnety, či galvanické články), ako aj najnovšie katalytický zmäkčovače vody nemenia obsah vodného kameňa vo vode. Menia len jeho fyzikálne vlastnosti tak, aby sa nemohol vodný kameň usádzať na tepelno-výmenných plochách (bojler, kávovar, práčka) ako aj iných obmývaných plochách (vodovodné potrubie, trysky na sprchách, všetky vnútorné plochy dostávajúce sa do styku s vodou).

Preto sa účinnosť fyzikálnych zmakcovacov nedá jednoducho otestovať meračmi vodivosti alebo kvapkami na zistenie tvrdosti vody.

Účinnosť fyzikálneho zmakcovaca sa určuje jedine presným meraním obmedzenia usádzania vodného kameňa na tepelno-výmenných plochách oproti stavu bez osadenej fyzikálnej úpravne vody. Sú na to však potrebné dlhodobé, technicky aj finančne náročné testy, ako aj laboratórne vybavenie.

V bežnej domácnosti sa však učinnosť danej fyzikálnej úpravy vody dá pozorovať na tom, či Vám sita perlatorov a trysky na sprche ostávajú priechodné. Druhým testom je tvrdosť usadeného kameňa na dne varnej kanvice. Fyzikálne zmäkčenie vody síce neobmedzí jeho množstvo, no usadený vodný kameň bude mäkký (ľahšie zotieratelny), alebo sýpky (vykryštalizovaný pomocou katalytického zmakcovaca). Čím je usadený vodný kameň na dne kanvice mäkší, alebo sypkejší, tým lepšie daný fyzikálny zmakcovac funguje. Pozor, aby bol takýto test relevantný, nesmie sa kanvica vyvariť tzv. nasucho. Vtedy sa teplota na jej dne podstatne zvýši (až na niekoľko stoviek °C) a aj mäkký kameň pôsobením takto vysokej teploty stvrdne. Počas testovania je preto dobré, aby na dne kanvice ostalo vždy aspoň trochu vody.

Akú účinné sú magnety? Dokážu obmediť vytváranie vodného kameňa úplne?

Na tepelno-výmenných plochách magnet zníži usádzanie vodného kameňa zhruba o polovicu (záleží to však aj od konkrétneho zloženia vody).

Pri teplote vody do 40°C dosahuje ešte vyššie účinky a podstatne obmedzuje usádzanie vodného kameňa na neustále omývaných plochách.

Najjednoduchšie sa dá pozorovať účinnosť magnetu na tryskách sprchových batérií a sitách perlátorov na vodovodných batériách. Po inštalácii dostatočne silného magnetu ostávajú trysky a sitá batérií priechodné bez akejkoľvek ďalšej údržby.

Na miestach, kde sa voda vysuší (napríklad obkladačky, sanita zvonku, sklo na sprchovom kúte), však ostávajú zotierateľné biele fľaky (mäkký vodný kameň, ktorý však časom tvrdne).

99,7 % účinnosť odstránenia vodného kameňa z fyzikálnych zmäkčovačov, dosahuje katalytický zmäkčovač CrystaliT®.

Ako účinne obmedzujú tvorbu vodného kameňa elektro-magnety (napr. EZV-D)?

Limit magnetickej/elektro-magnetickej/indukčnej technológie zmäkčenia vody je max. 75%.

Všetky nezávislé testy magnetov/elektromagnetov/galvanických článkov na svete, preukazujú účinnosť obmedzenia tvorby vodného kameňa na obmývaných tepelno-výmenných plochách medzi 40 až 75%. Teda žiadny prístroj obmedzujúci tvorbu vodného kameňa na báze magnetizmu (magnet, elektro-magnet, galvanický článok), nedosiahol v nezávislých tesťoch vyššiu účinnosť ako 75%.

POZNÁMKA: Fyzikálna úprava vody vôbec nerieši estetickú stránku - nezabraňuje vytváraniu bielych fľakov na povrchoch po vysušení vody (nezabráni tvorbe fľakov na skle sprchového kúta, okladačkách, ani na sanite zvonku). Fyzikálne zmäkčovače slúžia výlučne na ochranu rozvodov a technologického vybavenia domácnosti - obmedzujú tvorbu vodného kameňa na neustále obtekanych plochách (bojler, práčka, umývačka, kávovar, sanita zvnútra atď).

Aký je rozdiel medzi iónovým polarizačným systémom (IPS) a katalytickým zmäkčovačom vody crystalit?.

Obidva systémy zabraňujú tvorbe vodného kameňa pomocou fyzikálnych procesov, nič do vody nepridávajú, a ani vodu neochudobňujú o žiadne minerálne látky.

Hlavný rozdiel je v princípe pôsobenia: 

IPS - Iónový polarizačný systém je mokrý polarizačný galvanický článok. Upravuje vodu pomocou magnetického poľa  na mieste inštalácie, ktoré vírením a polarizáciou iónov vápnika a horčíka čiastočne bráni ich usádzaniu. IPS, ako aj iné galvanické články či elektro-magnety, upravuje vodu len na mieste inštalácie (úsek cca 20-30 cm), a je preto je schopná konvertovať iba časť obtekajúceho vodného kameňa.

CrystaliT® slúži len ako katalyzátor - spúšťač následnej lavínovej reakcie kryštalizácie vodného kameňa, ktorá sa náslene šíri v celom vodovodnom systéme, až do úplného vykryštalizovania všetkého vodného kameňa. Vzhľadom na to, že CrystaliT® pôsobí v celom vodovodnom systéme (nie len na mieste inštalácie), jeho účinnosť ďaleko presahuje všetky ostatné doteraz používané metódy zabránenia tvorbe vodného kameňa na báze fyzikálnych procesov.

Podrobné vysvetlenie princípu katalytickej ochrany pred tvorbou vodného kameňa CrystaliT®:

Na keramických guľôčkach sa v pretekajúcej vode vytvárajú mikro-kryštáliky vodného kameňa. Keď kryštálik narastie na veľkosť cca 40 nanometra (0,00004 mm), je objekajúcou vodou uvoľnený z povrchu kryštalizačného média a je unášaný ďalej do vodovodného systému.  Uvoľnený kryštálik následne na seba priťahuje ďalší a ďalší vodný kameň, ktorý je rozpustený v okolitej vode. Samotný mikrokryštálik tak vytvára ďalšie a ďalšie mikrokryštáliky, až kým celý vodný kameň v upravenej vode nie je vykryštalizovaný. Po úplnom vykryštalizovaní všetkého vodného kameňa sa do vody začne následne rozpúštať aj starý usadený vodný kameň z okolitého potrubia, či tepelno-výmenných plôch. CrystaliT® teda slúži len ako spúšťač procesu kryštalizácie vodného kameňa, ktorý sa následne šíri ako lavína v celom vodovodnom systéme, až do úplnej kryštalizácie všetkého vodného kameňa obsiahnutého vo vode. Už vykryštalizovaný vodný kameň sa nemôže pevne priľnúť k podkladu a obtekajúca voda ho neustále odnáša preč. Všetky vodou obtekané plochy tak zostávajú čisté, bez vodného kameňa.

Čo hovoria nezávislé testy účinnosti zabránenia tvorbe vodného kameňa na vodou obtekaných tepelno-výmenných plochách?

Je všeobecne známe, že na tepelno-výmenných plochách (výhrevné telesá, špirály) sa tvorí vodný kameň najviac. Preto sú takéto testy najlepším dôkazom účinnosti jednotlivých metód obmedzenia tvorby vodného kameňa.

Vo všetkých nezávislých testoch účinnosti katalytická úprava vody CrystaliT®, dosiahla účinnosť zabránenia tvorbe vodného kameňa na vodou obtekaných tepelno-výmenných plochách nad 99%. V tých istých testoch nepresiahla účinnosť elektro-magnetickej úpravy vody a polarizačných galvanických článkov 75% (aj keď boli umiestnené viaceré po sebe). Tieto testy tiež potvrdzujú vysokú účinnosť zmäkčenia vody pomocou soľankových zmäkčovačov vody (ktoré však už nie sú bez-údržbové a pridávajú do pitnej vody veľké množstvá sodíka).

Zvyši sa učinost magnetou ked pouzijem napr. 4-6 Ks zasebou? Mam namysli zvladnutie objemu prietečenej vody.

Osadenie ďalšieho magnetu pomôže zvládnuť vyšší prietok vody a aj zvýši celkovú účinnosť magnetickej ochrany pred usádzaním vodného kameňa. Každý ďalší magnet však prinesie menší a menší efekt. Preto 4-6ks magnetov za sebou sa mi zdá už priveľa. Doporučujem použiť max. 2-3ks za sebou a v praxi overiť či to takto stačí.

Efekt magnetického zmäkčenia vody sa takmer úplne stráca, keď magneticky upravená voda stojí viac ako 24h. Čiže ak chcete dosiahnúť čo najvyššiu efektivitu, magnet treba zopakovať hlavne po bojleroch, alebo iných nádržiach, kde voda stojí dlhší čas.

Podľa viacerých nezávislých testov magnetická úprava vody obmedzuje usádzanie vodného kameňa pri ochrane tepelno-výmenných plôch (ohrievajúcich vodu na 80C) do 50%.

V dome mám rozvod studničnej vody s extremnou tvrdosťou 43dh. Vodný kameň mi niči všetky spotrebiče preto by som chcel tento problém vyriešiť. Aký prístroj alebo prístroje mi doporučujete použiť?

Jednoznačne doporučujem na takto tvrdú vodu len tie najúčinnejšie zmäkčovače vody.

Soľankové zmäkčovače vody

Veľmi účinné odstránenie vodhého kameňa. Soľankové zmäkčovače neslúžia len na ochranu technologického vybavenia, ale dokážu podstatne znížiť tvorbu bielych fľakov aj na viditeľných plochách, kde sa voda vysuší (napríklad sklo sprchového kúta, sanita, obkladačky). Soľankové zmäkčovače teda eliminujú vodný kameň  všade a úplne. 

Hlavnou nevýhodou soľankových zmäkčovačov je, že namiesto vápnika a horčíka (ktorý tvorí viditeľný vodný kameň), pridávajú do vody sodík. Znižujú teda kvalitu pitnej vody.

Pri takto vysokej tvrdosti vody (nad 35 dH), bude Vaša voda zmäkčené soľankovým zmäkčovačom obsahovať tak vysoké množstvá sodíka, že bude nepitná. Preto ak sa rozhodnete použiť soľankový zmäkčovač, doporučujem pitnú vodu v kuchyni zabezpečiť filtrovaním pomocou reverznej osmózy, ktorá dokáže z pitnej vody odstrániť až 95% pridaného sodíka.

  • CrystalSOFT WH 21 - lacný no veľmi spoľahlivý soľankový zmäkčovač vody.
  • Ecowater SoftAqua 22 - soľankové zmäkčovače Ecowater dosahujú jednoznačne najnižšiu spotrebu soli na 1m3 zmäkčenej vody. 

 

CrystaliT®

CrystaliT® veľmi účinne chráni technologické vybavenie tým, že pomocou fyzikálnych procesov kryštalizácie premieňa "vodný kameň" na "vodný piesok". Takto premenený vodný kameň už nedokáže pevne priľnúť k povrchom a je z neustále obtekaných plôch priebežne odnášaný pretekajúcou vodou. CrystaliT® preto dokonale chráni pred usádzaním vodného kameňa všetko technologické vybavenie domácnosti (ako sú rozvody vody, bojler, práčka, umývačka, sanita zvnútra, či trysky na sprchových hlaviciach). Nedokáže však zabrániť tvorbe fľakov z "vodného piesku" na plochách, kde sa voda vysuší (napríklad na skle sprchového kúta, obkladačkách, alebo sanite zvonku).

Viac informácií ako CrystaliT® funguje nájdete na: http://www.zmakcovacvody.eu/ako-to-funguje/

Hlavnou výhodou je úplne bez-údržbová prevádzka. CrystaliT® na kryštalizáciu vodného kameňa využíva len fyzikálne procesy a kinetickú energiu pretekajúcej vody. Na svoju prevádzku nepotrebuje žiadnu soľ, elektriku, regeneráciu, preplachy či servis. Nemá teda ani žiadne prevádzkové náklady a vôbec nemení kvalitu pitnej vody.

Vzhľadom na veľmi vysokú tvrdosť vody pre Váš rodinný dom doporučujem tieto modely CrystaliT®:

  • CrystaliT®  L   -   pre rodinný dom s veľmi tvrdou vodou a maximálne 1 kúpeľňou
  • CrystaliT® XL    - pre rodinný dom s veľmi tvrdou vodou a maximálne 2 kúpeľňami

Aký je rozdiel v účinnosti medzi katalytickým zmäkčovačom CrystaliT a magnetickým zmäkčovačom Crystal MAG?

CrystaliT spúšťa katalytickú reakciu prirodzenej kryštalizácie vodného kameňa, ktorá následne prebieha v celom objeme vody. Pri inštalácii sa musí vložiť do potrubia v zvislej polohe. Podľa nezávislých testov dokáže Crystalit obmedziť usádzanie na neustále obtekanych a tepelno-výmenných plochách až o 99,7%. A to bez zmeny minerálneho zloženia vody a bez pridávania akýchkoľvek chemikálií. Maximálny doporučený prietok pre CrystaliT L je 25 l/min.

https://www.mojavoda.sk/zmakcovace-vody-fyzikalne/zmakcovac-vody-crystalit-l

 

Crystal MAG je veľmi silný neodýmový magnet s extrémne jednoduchou inštaláciou - stačí ho priložiť na potrubie. Dokáže obmedziť usádzanie na neustále obtekanych a tepelno-výmenných plochách o 40 až 50%, bez zmeny minerálneho zloženia vody a bez pridávania akýchkoľvek chemikálií. Najväčšou výhodou je nízka cena, jednoduchá inštalácia a hlavne neobmedzená životnosť.

https://www.mojavoda.sk/zmakcovace-vody-fyzikalne/crystal-mag-3ks

 

Ani jeden z týchto fyzikálnych zmakčovacov však nie je schopný zamedziť vytváraniu bielych fľakov na sanite alebo skle sprchového kúta po odparení vody. Všetky fyzikálne zmäkčovače zabraňujú tvorbe vodného kameňa len na neustále obtekanych plochách. V prípade, že chcete riešiť aj estetickú stránku, a zabrániť aj tvorbe bielych fľakov po odparení vody, dokáže to jedine a výlučne soľankový zmäkčovač vody:

https://www.mojavoda.sk/zmakcovace-vody-katexove

Som správca bytového domu, novostavba v Nitre, 22 bytov. Je tu tvrdá voda a upchávajú sa nám už sitká aj spotrebiče. Chcem sa informovať na fyzikálnou úpravu vody, že čo by to stálo, prípadne aké iné riešenie na ochranu pred vodným kameňom by bolo pre bytový dom vhodné.

Nakoľko bytový dom má vysokú spotrebu vody, soľankové zmäkčovače sú dosť nepraktické (i keď veľmi účinné). Keďže soľankové zmäkčovače do vody pridávajú sodík, a čiastočne tým zhoršujú kvalitu pitnej vody, je ťažké dosiahnuť súhlas na takúto úpravu vody od väčšiny obyvateľov na schôdzi SVB. 

Preto doporučujem použiť buď magnetický zmäkčovač Crystal MAG, Potrubný filter BigBlue 20" s náplňou SILIPHOS, alebo katatalytický zmäkčovač CrystaliT.

Najlacnejšie vychádzajú neodýmové magnety Crystal MAG, ktoré sa dajú spájať a vytvoriť tak magnetickú obruč na akomkoľvek priemere potrubia. Crystal MAG je úplne bezúdržbový a nespotrebováva žiadnu energiu. Navyše nie je potrebná žiadna inštalácia. magnety stačí priložiť na potrubie z vonkajšej strany a upevniť eska páskou. Magnetické zmäkčenie vody podľa nezávislých testov obmedzuje tvorbu vodného kameňa o 40% až 50%. Obmývané plochy kde sa vľak voda nezahrieva a majú vysoký prietok, teda napríklad sitá perlátorov či trysky sprchových hlavíc, však dokáže dostatočne silný magnet udržať dlhodobo priechodné.

Lacnou, a účinnejšou alternatívou ochrany pred vodným kameňom ako magnety, je dávkovanie polyfosfátov do vody. Na hlavný vstup pitnej vody do bytového domu môžete použiť 20" potrubný filter BigBlue s náplňou SILIPHOS (máme skadom, dodáme na požiadanie). Ak má však každý byt prípravu teplej vody zabezpečenú zvášť, ideálne je pred každý bojler či prietokový ohrievač umiestniť dávkovač polyfosfátov Aquabrevetti MiniDUE. Pred práčku stačí aj tento minifilter s náplňou drvených polyfosfátov

Najvyššiu účinnosť až 99,7% v zamedzení tvorbe vodného kameňa dosahujú katalytické zmäkčovače CrystaliT. Dokážu úplne zamedziť usádzaniu vodného kameňa v rozvodoch, bojleri, pritokovom ohrievači, práčke, či iných zariadeniach cez ktoré preteká voda. Sitá perlátorov, trysky na sprhových hlaviciach zostanú úplne priechodné. CrystaliT postupne odstráni aj staré usadeniny vodného kameňa. Dokáže to bez pridávania akejkoľvek chémie, bez spotreby energie, bez akejkoľvek údržby či prevádzkových nákladov. CrystaliT zároveň zachovanáva 100% kvalitu pitnej vody a nevypúšťa nič do odpadu. Cenovú ponuku CrystaliT vhodného pre bytový dom Vám zašleme na požiadanie.

V dome sme menili staré potrubie za plastové o veľkosti 1/2" tvrdosť vody je u nás možno aj viac ako 20dh a preto by som rád radu aký prístroj zakúpiť aby fungoval.Topne telesá v bojlery musím čistiť každé 2 mesiace a to už sú telesá obalené vodným kameňom ako keby som ich vložil do sadry a nechal vytrvrdnúť.

Magnetické úpravne vody znížia usádzanie vodného kameňa vo vnútri zariadení ako je bojler, či prietokové ohrievače, zhruba o polovicu. Podľa nezávislých zahraničných testoch to platí rovnako pre permanentné magnety, elektro-magnety, či galvanické polarizačné články. Z magnetických zmäkčovačov preto doporučujem použiť to najlacnejšie, no zároveň veľmi trvácne riešenie: neodýmové magnety Crystal MAG. Ľahko sa inštalujú a nevyžadujú žiadnu údržbu.

Podstatne vyššiu účinnosť až 99,7% pri ochrane zariadení pred vodným kameňom dosahujú katalytické zmäkčovače CrystaliT. Dokážu úplne zamedziť usádzaniu vodného kameňa v rozvodoch, bojleri, pritokovom ohrievači, práčke, či iných zariadeniach cez ktoré preteká voda. CrystaliT dokonca dokáže postupne odstrániť aj staré usadeniny vodného kameňa. Dokáže to bez pridávania akejkoľvek chémie, bez spotreby energie, bez akejkoľvek údržby či prevádzkových nákladov. CrystaliT zachovanáva 100% kvalitu pitnej vody. Pre dom je ideálny CrystaliT L.

Magnetické zmäkčovače ani CrystaliT však nedokáže zabrániť tvorbe bielych fľakov po odparení vody na viditeľných plochách ako je sanita, či sklo sprchového kúta. Toto dokážu jedine a výlučne soľankové zmäkčovače vody, ktoré vodný kameň z vody úplne odstránia a nahradia ho sodíkom. Dosahujú podobne vysoké účinnosti v ochrane zariadení a plôch obmývaných vodou ako CrystaliT, no zároveň podstatne znižujú aj tvorbu bielych fľakov po odparení vody. Ich hlavnou nevýhodou sú vyššie prevádzkové náklady, ekologická záťaž životného prostredia vypúšťanou soľou, a zhoršená kvalita pitnej vody kôli pridanému sodíku.

Lacnou, a účinnou alternatívou ochrany pred vodným kameňom je aj dávkovanie polyfosfátov do vody. Na hlavný vstup pitnej vody do domu sa používajú 10" otrubné filtre s náplňou SILIPHOS. Pred bojler či prietokový ohrievač je ideálny dávkovač polyfosfátov Aquabrevetti MiniDUE. Pre práčku stačí aj tento minifilter s náplňou drvených polyfosfátov. Kôli možnému zvýšenému rastu mikroorganizmov, pre ktoré polyfosfáty sú zároveň výživou, nedoporučujeme používať túto metódu ochrany pred vodným kameňom pre chlórom neošetrené studňové vody. Z dôvodu premnožovania siníc a rias v jazerách a povrchových vodách kôli prítomnosti polyfosfátov, je používanie polyfosfátov v pracích prachoch zakázané.

Píšete, že fyzikálne zmäkčovače nedokážu zabrániť tvorbe viditeľných bielych fľakov na povrchoch. Teda kde môžem pozorovať účinnosť fyzikálnych zmäkčovačov vody?

Fyzikálne zmäkčovače nemenia chemické zloženie vody. Preto ani nemenia množstvo a obsah sušiny, ktorá ostane po odparení vody.

To znamená, že po vysušení vody, ostane viditeľné také isté množstvo vodného kameňa, ako pred úpravou vody. Po fyzikálnej úprave vody sa mení len štruktúra a tvrdosť usadenej sušiny.

Čím je fyzikálna úprava účinnejšia, tým mäkšia je usadená sušina ("vodný kameň" sa premieňa na "vodný piesok"). Túto mäkkú časť premeneného vodného kameňa voda neustále odplavuje a znižuje sa tým vrstva usadeného vodného kameňa v potrubiach a zariadeniach.

Na plochách, kde voda prirodzene vysýcha (sanita zvonku, obkladačky, sklo sprchového kúta), však usadená sušina časom postupne tvrdne. Preto "mäkkosť" usadeného kameňa po fyzikálnej úprave vody na viditeľných plochách treba skúšať hneď po usadení...

 

Kde teda môžete jednoducho pozorovať účinok fyzikálnej úpravy vody, keď do vnútra práčky či bojlera sa nedá len tak nazrieť?

VARNÁ KANVICA: Fyzikálny zmäkčovač neobmedzuje množstvo vytvoreného vodného kameňa v kanvici. No vytvorený vodný kameň je mäkší a mal by sa dať aspoň z časti zotrieť. Vysušený vodný kameň však zostáva mäkký, len pokiaľ sa kanvica neprehreje tzv. "nasucho". Vtedy sa vodný kameň prepáli a stvrdne.

ĽACHŠIE ÚDRŽBA POVRCHOV: Takisto by mal byť vodný kameň ľahšie zotieratelny z povrchu batérií, alebo skla sprchového kúta. Čím dlhšie však biely fliačik zostane nezotretý, tým viac časom vytvrdne. Čiže ak to chcete otestovať, treba skúsiť vytvorený povlak zotrieť kým je relatívne čerstvý (do 2-3 dní).

SPRCHOVÉ HLAVICE A PERLÁTORY: Účinnosť fyzikálnej úpravy vody sa tiež dá pozorovať na tryskách sprhových batérií a sitách perlátorov vodovodných batérií. Po prvotnom odbúravaní pôvodného vodného kameňa, keď sa sitá a trysky môžu zanášať malými uvoľnenými úlomkami pôvodného vodného kameňa, ostávajú trysky a sitá batérií priechodné podstatne dlhšie, ako pred fyzikálnou úpravou vody.

 

Fyzikálna úprava vody  zabezpečuje bez akejkoľvek údržby najmä:

  • Vyššiu účinnosť ohrevu vody v bojleri, prietokovom ohrievači, práčke, či umývačke.
  • Predĺži životnosť jednotlivých spotrebičov ako bojler, prietokový ohrievač, práčka, umývačka riadu.
  • Udrží priechodné trysky a perlátory na sprchových hlaviciach a hydro-masážnych zariadeniach, a vodovodných batériách.
  • Predĺži životnosť sanity a iného vybavenia prichádzajúceho do styku s vodou.
  • Ochráni rozvody vody pred postupným zanášaním vodným kameňom a násleným znížením prietokov.

 

Čo fyzikálna úprava vody nedokáže:

  • Nezabráni vytváraniu bielych fľakov vodného kameňa všade tam kde voda vyschne: sanita zvonka, sklo sprchového kúta, obkladačky v kúpelni alebo kychynský drez. Vytvorený vodný kameň je však mäkší a ľahšie zotierateľný - tento efekt sa však časom stráca a vytvorený kameň postupne tvrdne.
  • Nezabráni vytváraniu vodného kameňa v rýchlo-varnej kanvici. Vytvorený vodný kameň je však viditeľne mäkší a ľahšie zotierateľný. Vodný kameň v kanvici zostáva mäkký len pokiaľ je neustále zaliaty vodou. Vodný kameň na spodku kanvice úplne vytvrdne akonáhle sa "vyvarí tzv. na sucho" (dosiahne podstatne vyššiu teplotu ako 100°C).
  • Nemení chemické zloženie vody. Fyzikálna úprava vody nie je určená na filtráciu vody a nedokáže z vody odstrániť akékoľvek kontaminanty alebo iné neželané prvky obsiahnuté vo vode. Fyzikálna úprava vody vôbec nemení kvalitu a zloženie pitnej vody.

Otázka: Môžem použiť na tom istom vstupnom potrubí vody aj dva prístroje? Mám elektronický zmäkčovač s cievkou a ešte magnety. Nebude sa to nejako rušiť, alebo niečo podobné? Ďakujem.

Odpoveď: Pri opakovanej aplikácii fyzikálneho zmäkčovača nevzniká rušnie poľa, naopak by mal účinok zosilnieť. Preto sa odporúča, pri opakovanom použití, ďalší zmakčovač umiestniť v čo možno najväčšej vzdialenosti od seba. 

Je možné napojenie aj na konvektomat?

Všetky fyzikálne zmäkčovače vôbec nemenia minerálne zloženie vody. Čiže ani nemenia množstvo sušiny, ktorá ostane po odparení vody. Nakoľko konvektomat na prípravu potravín používa paru, fyzikálne zmäkčovače sú na takéto použitie nevhodné.

Vodný kameň je tvorený najmä vápnikom a horčíkom. Ak potrebujete znížiť množstvo vyzrážaného vodného kameňa po odparení vody, musí sa úmerne znížiť množstvo rozpusteného vápnika a horčíka vo vode. Toto dokážu len dve zariadenia:

  • Soľankové zmäkčovače vody - nahrádzajú vápnik a horčík za sodík pomocou výmeny iónov. Regenerujú sa pomocou soľanky, roztoku soli a vody.
  • Reverzné osmózy - odstraňujú z vody minerálne látky pomocou extrémne jemnej mechanickej filtrácie (molekula vody je menšia ako molekuly rozpustených minerálov).

Ak chcete znížiť množstvo vyzrážaných minerálov (vodného kameňa) po odparení vody, je nutné použiť na veľké prietoky soľankový zmäkčovač (hlavný vstup vody, umývačky, práčky, kávovary, konvektomaty), alebo na malé prietoky reverznú osmózu (kávovary, konvektomaty, voda na prípravu nápojov, jedál).

Nakoľko reverzná osmóza nepridáva do vody žiadne látky, produkuje najčistejšiu vodu zo všetkých vodných filtrov. Preto je osmotická voda vhodnejšia na prípravu nápojov a jedál, ako zmäkčená voda zo soľankového zmäkčovača.

Už dlhší čas sa rozhodujem či si dať namontovať magenty na vodovod, Máme nový domček a myslim že by to malo zmysel. Síce nazory sa líšia, vedeli by ste z vlastej skusenosti povedať do akej miery o funguje ? Alebo odporučate iny typ "filtra" ? Máme naozaj tvrdú vodu

Magnety pred vodnym kamenom chrania, no nie tak ako mnoho ludi ocakava.

Magnety znizuju usadzanie vodneho kamena na neustale obmyvanych plochach, to jest rozvody a vnutro spotrebicov (bojler, pracka). Nedokazu vsak zabranit tvorbe flakov a usadenin po odpareni vody na viditelnych plochach (povrchy sanity, sklo sprchoveho kuta atd.).

Ak chcete eliminovať vodný kameň aj z povrchov sanity či sprchového kúta, teda aby po odparení nezanechávala voda fľaky, toto dokáže len soľankový zmäkčovač vody.

Najlepsi z elektromagnetov (vhodne len do suchych prietorov, vyzaduje zapojenie do el. siete):

  • https://www.mojavoda.sk/hydroflow-hs38

Ak potrebujete umiestnit napriklad do sachty (vlhko), je vhodnejsi nasledovne:

  • https://www.mojavoda.sk/ips-kalyxx-pitna-voda
  • https://www.mojavoda.sk/crystal-mag-3ks

Radene je to podla nasich skusenosti a zakaznickych referencii. Najlepsie mame s Hydroflow, potom IPS, potom Crystal MAG. HydroFlow a Crystal MAG staci pripevnit z vonka potrubia (instalacia za 5 minut). IPS je nutne potrubie predelit a vlozit do vodovodneho systemu (musi urobit vodar).

Dobry den, 17 rocny rodinny dom v BA s podlahovym kurenim, plynovym kond. kotlom, v lete sa pouziva vonkajsi bazen, vsetko bezi na mestsku vodu. Urcite chcem kupit solankovy zmakcovac. Je nejaky dovod skombinovat ho aj s nesolankovym (cena max 200 eur)? Alebo tym padom nesolankovy straca zmysel? Dakujem.

Ak už používate, alebo plánujete používať soľankový zmäkčovač, akékoľvek ďalšie zariadenie na ochranu pred vodným kameňom je už zbytočné. Soľankový zmäkčovač je vždy najúčinnejší, nakoľko úplne odoberá z vody vápnik a horčík, ktoré tvoria vodný kameň. Preto po soľanovom zmäkčovači sa už vodný kameň vôbec netvorí.

Bežne sa však domiešava do úplne zmäkčenej vody aj trochu tvrdej vody, aby bol zachovaný minimálny obsah vápnika a horčíka v pitnej vode. V takomto prípade môžete túto domiešavanú tvrdú vodu ešte upraviť nejakou lacnou a nenáročnou ochranou pred vodným kameňom, napríklad Crystal MAG (3ks). Väčšie investície sa určite neoplatia, nakoľko aj takto domiešaná voda je veľmi mäkká, a takme vôbec netvorí vodný kameň.

Vo Vašom prípade však treba zvážiť, či budete cez soľankový zmäkčovač aj napúštať bazén. Bežné soľankové zmäkčovače pre domácnosti totiž nemajú na napustenie bazéna dostatočnú kapacitu. Pre bez-problémové napúšťanie bazéna cez soľankový zmäkčovač je nutné použiť duplexný zmäkčovač, alebo zvážiť iný druh úpravy vody vhodný pre bazén.

Mám byt a v byte velmi tvrdú vodu, ktora nam vysusuje pokozku po sprchovani. Mate riesenie? Samozrejme by som kupila aj nejaky filter do kuchyne, nielen na pitie cistej vody, ale aj aby isla cista voda z kohutika, na varenie.

Aby voda nevysušovala pokožku, je nutné vodu zmäkčiť. Najlepšie výsledky majú v tomto ohľade soľankové zmäkčovače vody. . Podľa tvrdení výrobcu, vysušovanie pokožky mierne zlepšujú iónové polarizačné články IPS Kalyxx Blueline na studenú pitnú voduIPS Kalyxx RedLine na teplú vodu na teplú vodu. Ako prevenciu pred vodným kameňom je možné inštalaovať aj permanentný magnet Crystal MAG , alebo elektro-magnet (ideálne HydroFlow HS38 ), no efekt na pokožku žiaľ nevieme potvrdiť ani vyvrátiť.

Úpravu vody pre celý byt je však nutné posúdiť individuálne, podľa toho, koľko je miesta v stupačkách. Niektoré moderné byty majú technickú miestnost, kde je možné umiestniť aj soľankový zmäkčovač . Keď je v stupačkách dostatok miesta, je možné tam osadiť aj galvanický polarizačný článok (napr. IPS Kalyxx ). Inde je v stupačkách tak málo miesta, že sa tam dá umiestniť nanajvýš magnet (napr. Crystal MAG ), alebo elektromagnet (napr. Hydroflow HS38 ).

Najlepší kuchynský filter na tvrdú vodu je jednoznačne reverzná osmóza. Na našich stránkach nájdete široký výber reverzných osmóz . Ak bývate na vyšších poschodiach, alebo na kopci, doporučujem kôli možným problémom s vodovodným tlakom reverznú osmózu s osadeným čerpadlom. V ostatných prípadoch akákoľvek osmóza z nášho sortimentu (aj bez čerpadla), Vám vyrobí pitnú vodu výbornej kvality.

Nainstalovanim CrystaliTu bude voda menej vysusat pokozku? Tvrdost vody mame 76,2 mg/l.

Vplyv Crystalitu na pokožku zatial nebol testovaný, takže sa to nevieme potvrdiť ani vyvrátiť. Určite však vysušovanie pokožky nezhorší, nakoľko Crystalit vôbec nemení zloženie upravovanej vody.

Je však veľmi pravdepodobné, že voda upravená Crystalitom bude na pokožku šetrnejšia. Vo vode rozpustené minerály sa po pretečení cez Crystalit zmenia na mikro-kryštáliky, ktoré sa už do pokožky nevedia vstrebať a aj sa z pokožky (ako aj iných povrchov) ľahšie zmijú.

Tento efekt však by najlepšie potvrdili/vyvrátili používatelia tohoto systému úpravy vody.

Pri zapojeni vratane filtra SILIPHOS je vhodne dat IPS kalyxx pred alebo az za tento fosfatovy filter?

IPS Kalyxx je IDEÁLNE zapojiť ako prvý, čiže ešte pred SILIPHOS.

Vzhľadom na to, že vo vnútri IPS Kalyxx sa vodný kameň neusádza, nie je potrebné ho ani dodatočne chrániť pomocou SILIPHOSu, alebo polyfosfátov.

Ak už máte zapojený SILIPHOS (alebo iné polyfosfáty) pred IPS Kalyxx, nedoporučujem to prerábať. Zapojenie SILIPHOSu pred IPS Kalyxx je tiež plne funkčné.

Nenašiel ste, čo si hľadali?