UV lampy

Načítávanie...

Najkvalitnejšie UV lampy na vodu: záruka až 5 rokov!

Eliminácia až 99,99% mikroorganizmov bez akejkoľvek chémie...

UV lampa eliminuje pomocou ultrafialového žiarenia 99,99% baktérií a mikroorganizmov obsiahnutých vo vode. Slúži ako prirodzená ochrana vody proti rastu baktérií bez použitia chemikálií. Pred UV sterilizátor odporúčame zaradiť mechanickú predfiltráciu potrubným filtrom za účelom odstránenia kalu a usadenín z vody, aby sa zaistilo, že k mikroorganizmom sa dostane dostatočné množstvo UV žiarenia.

Sterilizačné UV žiarenie účinne zabíja škodlivé mikroorganizmy ako sú E.coli, Koliformné baktérie, Enterokoky, Kultivovateľné mikroorganizmy, Cryptosporidium, Giardia, atď.

Štandardná životnosť žiarivky v UV sterilizátore vody je 1 rok. UV lampa sa umiestňuje na prívod studenej vody do objektu v uzatvorených priestoroch (napr. technická miestnosť, kotolňa), kde teplota neklesá pod 2°C.

 

 

Crystal Disruptor® funguje bez potreby elektrickej energie!

Pomocou elektrostatického náboja dokážu filtre Crystal Disruptor® úplne z vody odstrániť baktérie a vírusy, ako aj všetky častice s veľkosťou nad 0,2 µm. A to pri zachovaní vysokých prietokov, veľmi malých tlakových strát a dlhej životnosti filtračnej vložky.

>99,999% odstránenie baktérií - EColi (Escherichia Coli), koliformné baktérie, Enterokoky, Legionella Pneumophila, Pseudomonas aeruginosa
>99,999% odstránenie vírusov - Rotavírus, Koronavírus, atď.
>99,9% Cýst
>98.8% Kadmium
>98.4% Striebro
>97.6% Olovo
>95.9% Arzén V
>95.8% Chróm

Otázky a odpovede - UV lampy

Je možné UV dezinfekciou zneškodniť aj klostrídie a pseudomonas obsiahnuté vo vode?

UV žiarenie v štandardnej dávke 40mJ/cm2 je úplne neúčinné na baktérie pseudomonas stutzeri a clostridium perfringens. Naopak, chlóru resistentné pseudomonas aeruginosa, však UV sterilizácia v štandardnej dávke 40mJ/cm2 účinne zabíja.

Pseudomonas stutzeri a klostrídie sa odstraňujú buď chemicky, alebo zahriatím vody nad 80°C.

Všetky ostatné baktérie (kultivovateľné mikroorg., koliformné baktérie atď), bežne sa vyskytujúce v pitnej vode, sú UV žiarením účinne zlikvidované.

Chcem zničiť baktérie, víry a plesne z vody počas sprchovania. Toto sľubuje UV lampa za niekoľko 100 EUR a zároveň aj sprchová hlavica za 17 EUR, ktorá naviac odstraňuje aj chlór, ťažké kovy atď. Aký je rozdiel v ucinnosti?

Na odstránenie vírusov, baktérii a cýst sú určené špecializované mikrobiologické filtre, alebo UV lampy. Mikrobiologické filtre určené na ošetrenie mikrobiologicky kontaminovanej vody v našej ponuke sú "Aquavallis" alebo "Nanoceram".

Sprchova hlavica nedokáže odstránťt/eliminovať baktérie, ktoré sa môžu nachádzať vo vode. "Bakteriostatické médium" znamená, že sa baktérie nemôžu rozmnožovať/usádzať na povrchu alebo vo vnútri filtračného média. Neznamená to však, že dokážu odstrániť/eliminovať baktérie alebo vírusy ktoré sa už v pretekajúcej vode nachádzajú.

Ak máte problém s mikrobiológiou vo Vašej vode, najvhodnejším riešením je nainštalovanie ÚPRAVNE NA CENTRÁLNU DEZINFEKCIU VODY - inštaluje sa na hlavný prívod vody do objektu a ošetruje všetku vodu v objekte. Použiť na to môžete:

  • UL lampa (vhodnú veľkosť doporučíme na základe počtu osôb)
    Na účinnú dezinfekciu UV žiarením však pretekajúca voda musí byť úplne priezračná a dokonale zbavená zákalu.
  • Dávkovacia stanica chlóru (chlórnan sodný alebo chlórdioxid)
    Pridané chemikálie sa dajú ľahko odstrániť z pitnej vody pomocou kuchynských filtrov.

Ako určiť potrebnú veľkosť a výkon UV lampy na dezinfekciu vody pre rodinný dom?

Výkon a veľkosť UV sterilizátora sa vyberá podľa požadovaných prietokov

  • UV sterilizátor Sterilight S5Q-PA
    Vhodné pre menšie domácnosti do 3 osôb kde nie sú požiadavky na väčšie prietoky vody. Môže sa použiť pre menší rodinný dom s 1 kúpeľňou alebo byt.
  • UV sterilizátor Sterilight S8Q-PA
    Vhodné pre domácnosti do 5 osôb a štandardný rodinný dom s maximálne 2 kúpelňani.
  • UV sterilizátor Sterilight S12Q-PA
    Vhodné pre väčšie rodinné domy s vyššími nárokmi na prietok vody (nadštandardné vybavenie ako jakuzi, vírivky, niekoľko hydromasážnych spŕch), alebo s väčším počtom členov domácnosti (nad 5 osôb).

Výkonnejšiu UV lampu je potrebné použiť tiež pri pri štandardných požiadavkách na požadovaný prietok, no s veľmi tvrdou, alebo mierne zakalenou vodou.

 

Na požiadanie odborne poradíme

Požadovaný výkon UV lampy pre Vás na požiadanie vypočítame pomocou koeficientu súčinnosti, ak nám oznámite počet členov domácnosti, druh a počet všetkých odbernych miest na vodu v objekte a priložíte rozbor vody.

Takýto súpis by mohol vyzerať nasledovne:

  • POČET ČLENOV DOMÁCNOSTI: 2 dospelý, 2 deti
  •     KUCHYŇA:
        1x batéria na vodu v kuchyni
        1x umývačka riadu
  •     KÚPEĽŇA PRÍZEMIE:
        1x batéria na umývadle
        1x batéria na napúšťanie vane
        1x sprchchový kút
        1x práčka
  •     WC PRÍZEMIE:
        1x WC
        1x bidet
  •     KÚPEĽŇA NA POSCHODÍ:
        1x batéria na umývadle
        1x sprchchový kút
        1x WC
        1x bidet
  • AKÉKOLVEK INÉ ODBERNÉ MIESTA (jakuzi, bazén, závlahovy system atď.)

 

POZNÁMKA: Ak sa Vám zdá výkon vyššie uvedených UV sterilizátorov malý, v drvivej väčšine prípadov to tak nie je. Požadovaný výkon UV lampy sa totiž nevypočítava, ako súčet maximálnych prietokov všetkých odberných miest a zariadení v objekte, nakoľko nikdy nenastáva situácia, kedy sú v domácnosti využívané všetky odberné miesta a zariadenia naraz na maximálny prietok.

Už ste niekedy mali otvorené všetky vodovodné kohútiky naraz na plný prietok a zároveň ste používali všetky odberné zariadenia ako sú práčka, myčka, splachovali WC, sprchovali sa a napúšťali vaňu v tom istom čase?

Je potrebný pred použitím UV lampy rozbor vody? Čítala som, že sú udávané stropy množstva napr. železa a mangánu, ktoré keď voda presiahne, UV sterilizácia nefunguje.

Aby UV žiarenie mohlo zabiť baktérie, je potrebné aby prežarovalo vodu v dostatočnej intenzite.

Predpísaná intenzita UV žiarenia, ktorá zabezpečuje dokonalú intezitu dezinfekciu vody je 40 mJ/cm2.

Keď je pretekajúca voda cez UV lampu zakalená, nedosahuje sa potrebná intenzita UV žiarenia a je potrebné takúto vodu pred vstupom do UV sterilizátora vyčistiť.

Najčastejšie vodu zakaľujú tieto nečistoty:

  1. mechanické nečistoty
  2. železo a mangán
  3. íl

Či máte dostatočne číru vodu sa dá častokrát spozorovať aj voľným okom:

  1. Ak sa po nabratí vody do vačšej sklenenej nádoby na spodku usádza zákal, jedná sa najmä o mechanické nečistoty, ktoré sa lahko odstránia nainštalovaním dostatočne jemného potrubného filtra.
  2. Ak voda po odstáti v sklenenej nádobe sfarbuje na červeno-hnedo, alebo sa na stenách nádoby vytvára červeno-hnedé škvrny, jedná sa o zvýšený obsah železa.
    Najúčinnejšie zariadenie na odstránenie železa bez použitia akýchkoľvek chemikálií je Crystal Oxidizer.
  3. Ak voda po odstáti v sklenenej nádobe sfarbuje na tmavo-hnedo až čierno, alebo sa na stenách nádoby vytvára tmavo-hnedé až čierne škvrny, jedná sa o zvýšený obsah mangánu. Najúčinnejšie zariadenie na odstránenie železa bez použitia akýchkoľvek chemikálií je Crystal Oxidizer.
  4. Íl sa po odstáti vody zbiera vo forme veľmi jemného bieleho zákalu v spodnej časti nádoby. Íl sa dá odstrániť pomocou mechanických filtrov. Bežné potrubné filtre na mechanické nečistoty však íl veľmi rýchlo upcháva a sú na odstránenie ílu síce účinné, no veľmi nepraktické.
    Na odstránenie ílu je najvhodnejšie použiť úpravňu vody odstraňujúcu všetky jemné mechanické nečistoty väčšie ako 5 μm s automatickým spätným preplachom - Crystal Hyper-Filter.

Rozbor vody Vám môže ušetrť kopu prolémov a peňazí v budúcnosti

Pri akejkoľvek centrálnej úprave vody je rozbor vody dobrou investíciou, nakoľko Vám môže ušetriť kopu peňazí a problémov v budúcnosti. Odborný a dlhodobo funkčný návrh centrálnej úpravy vody sa dá vypracovať len na základe chemického rozboru vody. Každá voda je trochu iná, jednotlivé parametre vody sa navzájom ovplyvňujú a jednoznačne určujú (ale aj vylučujú), ktorý spôsob úpravy vody je pre danú vodu najvhodnejší.

Jedine na základe chemického rozboru vody sa dá vypracovať efektívny a dlhodobo funčný návrh úpravy Vašej vody. S výsledkami rozboru vody sa obrátte na nás, zdarma Vám vypracujeme odborný návrh úpravy vody.

V našom návrhu úpravy vody Vám ponúkneme niekoľko alternatív (ak to Vaša voda dovolí), popíšeme nielen výhody, ale aj nevýhody jednotlivých riešení.

Aký je rozsah teploty vody pri ktorej UV lampa funguje?

Výrobcom stanovený rozsah pracovnej teploty UV sterilizátorov je 2-40 °C. Používanie UV lampy pri vyšších teplotách vody, ako je stanovené výrobcom, môže mať za následok stratu záruky a neuznanie prípadnej reklamácie.

Zároveň však môžeme konštatovať, že všetky súčastí UV sterilizátora, ktoré sú v styku s pretekajúcou vodou sú odolné voči teplu a nie je dôvod sa báť UV lampu použiť aj na teplú vodu.

Treba si však uvedomiť, že aj samotné UV žiarenie vodu mierne zahrieva a ak by sa v UV sterilizátore nachádzala príliš teplá voda, môže dochádzať vo výnimočných prípadoch k dodatočnému zohrievaniu vody až nad bod varu, čo môže viesť k narastaniu tlaku vo vodovodnom potrubí a následným škodám (roztrhnutie, poškodenie technologických zariadení atď.).

UV lampa sa montuje len na studenú vodu? A čo s teplou vodou? Veď tá je často viac znečistená, ako studená...

Áno. Sterilizuje sa vždy iba studená voda. Teplá voda by sa mala pripravovať už z mikrobiologicky nezávadnej studenej vody, nakoľko v teplej vode sa baktérie množia exponenciálne rýchlejšie.

Preto ak máte problém s teplou vodou, poukazuje to skôr na nedostatočnú sterilizáciu studenej vody z ktorej sa Vaša teplá voda pripravuje.

Teplá voda sa dá tiež sterilizovať zahriatím nad 80°C. V prípade rodinného domu stačí bojler raz za čas nastaviť nad > 80°C...

Výrobcovia UV sterilizátorov uvádzajú rozsah teploty upravovanej vody medzi 2-40 °C. UV lampa sa však dá použiť aj na teplú vodu, nakoľko teleso UV sterilizátora ktoré prichádza do styku s vodou neobsahuje žiadne súčasti, ktoré by neboli odolné voči teplej vode. Telo UV sterilizátora je vyrobené z nerezovej oceli, UV žiarivka je vložená v sklenenej "quartzovej" trubici...
Na takéto riešenie však nevieme poskytnúť záruku, nakoľko používanie UV lampy pri vyšších teplotách vody, ako je stanovené výrobcom, môže mať za následok stratu záruky a neuznanie prípadnej reklamácie.

Chcel by som kúpiť uv lampu do rodinného domu pre 4 osoby,ale neviem sa rozhodnúť ktorú. Bude stačiť aj tá najlacnejšia s výkonom 6W za 99 EUR?

Spomínaný 6W UV sterilizátor za 99 EUR sa používa VÝLUČNE len na dezinfekciu vody v kuchynských vodných filtroch. Jeho výkon je na dezinfekciu vody v celom objekte ÚPLNE nedostatočný!

 

Výkon a veľkosť UV sterilizátora sa vyberá podľa požadovaných prietokov

  • UV sterilizátor Sterilight S5Q-PA (24W) - maximálny predpísaný prietok 1 m³/h
    Vhodný pre menšie domácnosti do 3 osôb kde nie sú požiadavky na väčšie prietoky vody. Môže sa použiť pre menší rodinný dom s 1 kúpeľňou alebo byt.

  • UV sterilizátor Sterilight S8Q-PA (34W) - maximálny predpísaný prietok 1,8 m³/h
    Vhodný pre domácnosti do 5 osôb a štandardný rodinný dom s maximálne 2 kúpelňani.

  • UV sterilizátor Sterilight S12Q-PA (39W) - maximálny predpísaný prietok 2,5 m³/h
    Vhodný pre väčšie rodinné domy s vyššími nárokmi na prietok vody (nadštandardné vybavenie ako jakuzi, vírivky, niekoľko hydromasážnych spŕch), alebo s väčším počtom členov domácnosti (nad 5 osôb).

 

UPOZORNENIE: O jeden stupeň výkonnejší UV sterilizátor je potrebné použiť pri dezinfekcii veľmi tvrdej, alebo i mierne zakalenej vody.
Pred UV sterilizátor treba vždy umiestniť dostatočne jemný potrubný filter na mechanické nečistoty s maximálnou zrnitosťou 25 mikrónov a menej!

Spomínate, že niektoré bakterie UV lampa nevyhubí. Je riešenie proti týmto napr. dávkovanie chlóru?

Na dezinfekciu vody sú dostupné nasledovné riešenia. Každé má svoje výhody a nevýhody a hodí sa na iné druhy vody.

Dodávame všetky nižšie spomenuté technológie dezinfekcie vody. Návrh vhodnej technológie dezinfekcie vody robíme na základe mikrobiologického a chemického rozboru vody.

  • UV Sterilizácia 
    Jednoduché a účinné riešenie dezinfekcie vody, bez dávkovania chemikálií do pitnej vody. UV žiarenie v štandardnej dávke 40mJ/cm2 je neúčinné na baktérie pseudomonas stutzeri a klostrídie (clostridium perfringens), ako aj mikromycéty (mikroskopické huby) a kvasinky. Chlóru (NaClO) resistentné Legionella, Giardia lamblia, Cryptosporidium, Pseudomonas aeruginosa však UV sterilizácia účinne zabíja.
    POZOR: UV sterilizácia je vhodná len na úplne priezračnú vodu bez zákalu (zákal, železo, mangán musia byť z vody odstránené pred vstupom do UV sterilizátora). Na veľmi tvrdú vodu je UV sterilizácia menej účinná a musí sa použiť o jeden stupeň výkonnejší UV sterilizátor.

  • Nanofiltrácia a sterilizácia pomocou ZETA potenciálu
    Najmodernešia dezinfekcia vody, bez dávkovania chemikálií, či ožarovania vody. Využíva pokrok v nanotechnológiách a výsledkom sú moderné materiály, ktoré dokážu zachytiť a zabiť až 99,999999% mikroorganizmov, cýst a baktérií vyskytujúcich sa vo vode. Mikroorganizmy (mikromycéty, kvasinky, baktérie, či cysty) nielen deaktivuje, ale aj zachytí ich mŕtve telá. Účinne odstraňuje z vody aj množstvo ďalších látok ako mikrosedimenty a ťažké kovy, železo, mangán, ako aj všetky látky väčšie nad 0,2 µm. To všetko pri zachovaní vysokých prietokov, veľmi malých tlakových strát a dlhej životnosti filtračnej vložky.

  • Dávkovanie Chlóru (Chlórnan sodný NaClO)
    Dávkovanie "chlóru" je laickým pomenovaním dávkovania Chlórnanu sodného. Je to najbežnejší spôsob dezinfekcie vody. Je účinný aj na vody horšej kvality, so zvýšeným zákalom alebo zvýšeným obsahom železa a mangánu. Pri chemickej dezinfekcii vody tiež neprekáža, keď je voda veľmi tvrdá. Dávkovanie "chlóru" (NaClO) do vody, však pri reakcii s mikroorganizmami (baktérie, cysty), alebo organickými látkami (biofilm, kúsky pôdy, lístia), vytvára nebezpečné a preukázateľne karciogénne zlúčeniny, ako sú  tri-halo-metán (THM). Chlorácia pri bežných dovolených koncetráciach 0,2 mg/l je neúčinná na baktérie Legionelly, prvoky Giardia a Cryptosporidium. Chlórnan sodný je úplne neúčinný na baktérie Pseudomonas.

  • Dávkovanie Chlórdioxid (ClO2)
    Modernejší, bezpečnejší, ašak aj nákladnejší spôsob chemickej dezinfekcie vody. Chlórdioxid (ClO2) postupne nahrádza dávkovanie Chlórnanu (NaClO) aj v pitnej vode z verejného vodovodu. Chlórdioxid  (ClO2) pri reakcii s organickými látkami (baktérie, biofilm, kúsky pôdy, lístia) nevytvára žiadne karciogénne látky. Je pri bežných dávkach širokospektrálne účinný - účinne zabíja aj najodolnejšie baktérie ako sú Legionella, Klostrídie a Pseudomonas. Na dezinfekciu vody chlóriodioxiom sa však musia použiť špeciálne dávkovacie čerpadlá a vybavenie. Preto sú obstarávacie a prevádzkové náklady dezinfecie vody chlórdioxiom (oproti bežne používanému chlórnanu sodnému) drahšie.

 

Pre odborný návrh úpravy vody je nevyhnutné urobiť aspoň minimálny rozbor vody podľa prílohy č. 2 nariadenia vlády č. 354/2006 Z. z.

 

Cenové ponuky komplexnej úpravy vody vypracovávame iba VÁŽNYM ZÁUJEMCOM !

Prosím zoberte na vedomie, že pri realizácii dávkovacích staníc chlóru (NaClO) či chlórdioxidu (ClO2) , zásadne nepracujeme s najlacnejšími dávkovacími čerpadlami a komponentami. Ide predsa o nebezpečné chemikálie a pitnú vodu.

Inštalujeme výlučne dávkovacie čerpadlá nemeckej výroby (Grundfos), a v praxi overené komponenty, ktoré budú bez problémov slúžiť dlhé roky. Mnohonásobne tým vrátia vyššie obstarávacie náklady.

Pri vypracovávaní odborného návrhu úpravy vody treba vždy zvážiť mnoho faktorov, jednotlivé komponenty vody sa navzájom zásadne ovplyvňujú. Preto každý návrh úpravy vody posudzujeme individuálne na základe rozboru vody (chemického aj mikrobiologického) a zaberá nám to naozaj veľa času...

https://ultraviolet.com/microorganisms-deactivated/

Je použiteľná UV lampa aj v starostlivosti o bazén? Samostatne alebo v kombinácii s chémiou? Kde sa inštaluje - v rámci uzavretého potrubia, do samotného bazénu alebo do vyrovnávačky? Koľko hodín denne musí pôsobiť? Vyčistí aj znečistenú vodu na začiatku sezony alebo len udržuje čistú po napustení?

UV lampa sa bežne používa ako doplnková dezinfekcia vody v bazéne. UV sterilizácia dokáže podstatne obmedziť množstvo nutnej chemickej dezinfekcie. Po naištalovaní správnej veľkosti UV sterilizátora je možné obmedzit množstov používanej chémie až niekoľko násobne.

UV sterilizátor sa inštaluje na uzavretý filtračný okruh. UV sterilizácia je zapínaná/vypínaná v synchronizácii s filtračným čerpadlom. Výkon UV lampy sa volí podľa dosahovaných prietokov cez filtračný okruh tak, aby pretekajúca voda bola ožarovaná minimálne predpísanou dávkou 40mJ/cm². Pri bazénovej vode túto dávku doporučujeme výrazne prekročiť a radšej výkon UV sterilizátora dostatočne predimenzovať.

Nakoľko je UV sterilizátor neustále zapojený do elektrickej siete 220V/50Hz, musí byť inštalovaný na suchom mieste v rámci filtračného okruhu. UV žiarivka nie je v bazéne voľne, je osadená vo vnútri UV sterilizátora a ožaruje len pretekajúcu vodu vo vnútri UV sterilizátora.

Stačí po 1 roku meniť iba žiarivku ( sterilizátor Procom AT) ?

Áno, po jednom roku v celodomových UV sterilizátoroch je potrebné vymeniť UV žiarivku. Pri UV sterilizátoroch PROCOM aj Sterilight je na displeji zdroja odpočítavadlo životnosti UV žiarivky. Keď odpočítavadlo ukazuje 0 dní, UV žiarivka už nedosahuje potrebné parametre a je potrebné ju vymeniť.

Je potrebna UV sterilizacia aj na studnovu vodu, ktora sa pouziva len na sprchovanie,wc, cize nie na konzumaciu?

Záleží hlavne od druhu baktérií. Pri sprchovaní sa v malých množstvách môže voda dostať do tela a s ňou aj baktérie nachádzajúce sa vo vode.

Kým niektoré baktérie sú úplne neškodné a nevadí keď sa v malých množstvách dostanú do organizmu, iné však môžu spôsobiť Vážne zdravotné problémy. Je to však skôr otázka na lekára.

Každopádne, kultivovateľné mikroorganizmi sú neškodné a ak máte vo vode iba tieto, voda na sprchovanie je úplne bezpečná.

Mam vo studnicnej vode koliformne bakterie a kultivovatelne mikroorganizmy. Ako sa daju tieto bakterie z vody odstranit?

Možností dezinfekcie mikrobiologicky kontaminovanej vody je viacero. Mikroorganizmy, cysty, baktérie a vírusy sa dajú z vody odstrániť buď pomocou špecializovaných mikrobiologických filtrov umiestnených v kuchynskom dreze alebo na hlavnom prívode vody do objektu pomocou centrálnej dezinfekcie vody.

Stačí odstrániť mikrobiologickú kontamináciu v kuchyni, alebo je potrebná sterilizácia na vstupe vody do objektu?

Či treba baktérie/mikroorganizmy odstrániť centrálne, alebo stačí iba vodu ošetriť iba v kuchyni, záleží hlavne na konkrétnom druhu baktérií vyskytujúcich sa vo Vašej vode. Kým niektoré baktérie v menších množstvách, ako napríklad kultivovateľné mikroorganizmy sú neškodné (môžete sa takou vodou sprchovať či umyť zuby). Iné baktérie môžu aj v malých množstvách vyvolať vážne zdravotné problémy, napríklad legionella, enterokoky, koliformné baktérie, e-coli atď., a s takto kontaminovanou vodou by ste sa nemali ani sprchovať, umývať zuby či riad. Toto však doporučujem prekonzultovať s lekárom!!!

 

Mikrobiologické kuchynské filtre

Najlacnejšie vychádza dezinfikovať vodu pomocou mikrobiologických filtrov do kuchyne. Okrem mikrobiologického znečistenia odstraňujú aj stovky iných nebezpečných látok a produkujú vodu špičkovej chuti a kvality. Preto je kuchynský filter vždy dobrým riešením, aj ako dodatočný filter po centrálnej dezinfecii vody. Po UV sterilizátore mikrobiologický kuchynský filter zachytí aj baktérie, ktoré sa môžu usídliť v rozvodoch vody. Po chemickej dezinfekcii zas kuchynský filter zachytí voľný chlór ako aj nebezpečné karciogénne zlúčeniny, ktoré vznikajú pri reakcii chlóru s mikroorganizmami.

Tieto mikrobiologické filtre odtránia baktérie, cysty a vírusy dokonale (účinnosť 99,99%). Umiestňujú sa do kuchynského drezu a ošetrujú vodu len v kuchyni.

Kuchynské filtre na mikrobiologicky znečistenú vodu s pripojením na pôvodnú batériu:

Napájajú sa priamo na studenú vodu na pôvodnú vodovodnú batériu, z ktorej potom tečie filtrovaná a dezinfikovaná voda. Teplá voda je však neošetrená a je nezmenenej kvality. Kôli nedostatočným prietokom nie su vhodné pre pripojenie na hlavný prívod vody.

Kuchynské filtre na mikrobiologicky znečistenú vodu so separátnym kohútikom:

Na kuchynský drez sa inštaluje separátny kohútik z ktorého sa naberá voda na pitie a varenie. Voda z pôvodnej batérie je neošetrená a je nezmenenej kvality. Vhodný na chaty a malé objekty.

 

Centrálna sterilizácia vody

Pseaudomonas, Legionella, Koliformné baktérie, E-coli, a iné zdraviu nebezpečné baktérie, by sa mali odstrániť už na vstupe vody do objektu. Týmto sa zabezpečí voda nielen v kuchyni, ale aj v kúpelni na sprchovanie, či umývanie zubov. Tu je tiež na výber viacero možností centrálnej dezinfekcie vody, každá ma svoje výhody, no aj nevýhody.

Centrálna UV sterilizácia (dezinfekcia vody UV žiarením)

UV sterilizátor umiestnený na vstupe je vo väčšine prípadov dostatočný. UV sterilizácia je ekologická a jednoduchá na údržbu. Oproti chemickej dezinfekcii, nezhoršuje chuť ani kvalitu pitnej vody, a nevytvára žiadne nežiadúce produkty dezinfekcie.

UV sterilizátor však nezabezpečuje dezinfekciu rozvodov vody v objekte, čo je jeho hlavná slabina. Preto treba rozvody vody po inštalácii UV sterilizátora dôkladne vydezinfikovať chemicky. Pri vážne mikrobiologicky kontaminovaných vodách doporučujem UV sterilizátor ešte doplniť aj mikrobiologickým kuchynským filtrom a piť vodu iba z neho.

POZOR: UV žiarenie v štandardnej dávke 40mJ/cm2 je neúčinné na baktérie pseudomonas a klostrídie (clostridium). UV sterilizácia je vhodná len na úplne priezračnú vodu bez zákalu (zákal, železo, mangán musia byť z vody odstránené pred vstupom do UV sterilizátora). Na veľmi tvrdú vodu je UV sterilizácia menej účinná a musí sa použiť o jeden stupeň výkonnejší UV sterilizátor.

Aby UV svetlo dokázalo dostatočne prežiariť vodu, je potrebné vodu pred vstupom do UV sterilizátora očistiť od všetkých mechanických nečistôt väčších ako 5μm pomocou potrubného filtra:

Centrálna dávkovacia stanica (chemická dezinfekcia vody)

V prípade UV rezistentných baktérií, ako sú napríklad baktérie pseudomonas a klostrídie (clostridium), je chemická dezinfekcia vody nevyhnutná. Je účinná aj na vody horšej kvality, so zvýšeným zákalom alebo zvýšeným obsahom železa a mangánu. Pri chemickej dezinfekcii vody tiež neprekáža, keď je voda veľmi tvrdá.

  • Dávkovacia stanica chlóru (NaClO)
    Sterilizácia vody pomocou chlórnanana sodného je najbežnešia dezinfekcia vody používaná aj na dezinfekciu komunálnej vody vo vodárňach. Dávkovanie NaClO do vody však pri reakcii s mikroorganizmami (baktérie, cysty), alebo organickými látkami (biofilm, kúsky pôdy, lístia) vytvára nebezpečné a preukázateľne karciogénne zlúčeniny ako sú tri-halo-metány (THM). Chlorácia pri bežných dovolených koncetráciach 0,2 mg/l je neúčinná na baktérie Legionelly. Chlór je úplne neúčinný na baktérie Pseudomonas.

Centrálne veľko-kapacitné mikrobiologické filtre

Ak máte záujem o dezinfekciu mikrobiologicky kontaminovanej vody priamo na vstupe vody do objektu, odporúčame použiť veľko-kapacitné mikrobiologické filtre s vysokým prietokom, ktoré sa napájajú priamo na hlavný prívod vody. Vhodný pre rodinné domy a väčšie prevádzky.

 

Cenové ponuky komplexnej úpravy vody vypracovávame iba VÁŽNYM ZÁUJEMCOM !

Pre odborný návrh úpravy a dezinfekcie vody je nevyhnutné urobiť aspoň minimálny rozbor vody podľa prílohy č. 2 nariadenia vlády č. 354/2006 Z. z.

Každá cenová ponuka úpravy vody sa musí posúdiť individuálne na základe rozboru vody. Častokrát odborné posúdenie úpravy vody a náslené vypracovanie cenovej ponuky trvá celé hodiny. Preto ak sa chcete iba predbežne informovať, najskôr prosím zavolajte a poraďte sa telefonicky. Ako vidíte, možností je vždy viacero, a všetky majú výhody aj nevýhody. Ak sa následne rozhodnete realizovať úpravu vody s nami, radi Vám vypracujeme cenovú ponuku celkovej úpravy vody.

Prosím zoberte na vedomie, že pri realizácii dávkovacích staníc chlóru či chlórdioxidu, zásadne nepracujeme s najlacnejšími dávkovacími čerpadlami a komponentami. Ide predsa o nebezpečné chemikálie a pitnú vodu - to najdôležitejšie pre Váš spokojný a zdravý život. Dlhou životnosťou a bezproblémovým chodom určite vrátia vyššie obstarávacie náklady.

Existuje riesenie UV lampy, ak nemame osmozu? Na napojenie priamo na vodu?

UV lampa sa môže použiť na sterilizáciu vody aj bez osmózy. Pre účinnú dezinfekciu je však potrebné, aby UV svetlo prežarovalo vodu v dostatočnej intenzite. Preto je potrebné vodu ešte pred vstupom do UV sterilizátora čo najviac prečistiť od mechanických nečistôt. Toto sa robí pomocou rôznych predfiltrov.

 Predpísaná intenzita UV žiarenia, ktorá zabezpečuje dokonalú intezitu dezinfekciu vody je 40 mJ/cm2

Výkon a veľkosť UV sterilizátora sa vyberá podľa požadovaných prietokov

  • UV sterilizátor Kinglight 1GPD (6W) - maximálny predpísaný prietok do 3 l/min (0.2 m³/hod)
    Vhodný na sterilizáciu vody za kuchynským filtrom na pitnú vodu, napríklad reverznú osmózu. 

  • UV sterilizátor Sterilight S2Q-PA (17W) - maximálny predpísaný prietok do 7.5 l/min (0.5 m³/hod)
    Vhodný na sterilizáciu studenej vody pre jeden vodovodný kohútik, napríklad do kuchynského drezu. 

  • UV sterilizátor Sterilight S5Q-PA (24W) - maximálny predpísaný prietok 17.0 l/min (1 m³/h)
    Vhodný pre menšie domácnosti do 3 osôb kde nie sú požiadavky na väčšie prietoky vody. Môže sa použiť pre menší rodinný dom  alebo byt len s 1 kúpeľňou.

  • UV sterilizátor Sterilight S8Q-PA (34W) - maximálny predpísaný prietok 29 l/min (1,8 m³/h)
    Vhodný pre domácnosti do 5 osôb a štandardný rodinný dom s maximálne 2 kúpelňani.

  • UV sterilizátor Sterilight S12Q-PA (W) - maximálny predpísaný prietok 54.0 l/min (2,5 m³/h)
    Vhodný pre väčšie rodinné domy s vyššími nárokmi na prietok vody (nadštandardné vybavenie ako jakuzi, vírivky, niekoľko hydromasážnych spŕch), alebo s väčším počtom členov domácnosti (nad 5 osôb).

 

DÔLEŽITÉ: Pred UV sterilizátor treba vždy umiestniť dostatočne jemný potrubný filter na mechanické nečistoty s maximálnou zrnitosťou 25 mikrónov a menej!

UPOZORNENIE: O jeden stupeň výkonnejší UV sterilizátor je potrebné použiť pri dezinfekcii veľmi tvrdej, alebo i mierne zakalenej vody. Pred vstupom do UV sterilizátora, musí byť voda zbavená všetkých kontaminantov ktoré znižujú prestup UV žiarenia (mechanické nečistoty, íl, železo, mangán)

Aky rozdiel je medzi UV sterilizátorom a Crystal Diruptor? Čo je lepšie použiť na mikrobiologicky kontaminovanú vodu?

UV sterilizátor a Crystal Disruptor sú 2 rôzne produkty.

UV sterilizátor účinne zabíja baktérie, vírusy a iné mikroorganizmy pomocou UV žiarenia a nemá žiadnu filtráciu. Vo vnútri telesa každého UV sterilizátora je vyberateľná sklenená quartzová trubica, v ktorej je vložená UV žiarivka. Zvýšený zákal, tvrdosť vody, železo, mangán, či íl, znižuje prestup UV žiarenia a navyše na povrchu quartzovej trubice vytvára nános, ktorý ešte viac bráni prestupu UV žiarenia. Radikálne sa tým znižuje účinnosť UV sterilizácie. Preto pri vodách so zvýšeným zákalom, tvrdosťou, obsahom železa/mangánu, či ílu, sa tieto kontaminanty musia z vody odstrániť, ešte pred vstupom vody do UV sterilizátora. Stav sklenenej quartzovej trubice treba pravidelne kontrolovať, a udržiavať čistý.

Crystal Disruptor tiež účinne zabíja baktérie, vírusy a iné mikroorganizmy. Navyše oodstraňuje z vody aj všetky látky väčšie ako 0,2 micrometra. Čiže má oveľa širšie použitie ako UV sterilizátor. Okrem baktérií, vírusov, rias, cýst odstraňuje aj mikrosedimenty, abiosestón, tažké kovy, vyoxidované železo, mangán atď. Disruptor má síce obrovskú filtračnú plochu vďaka veľkosti BigBlue, no zároveň poskytuje aj veľmi dôkladnú filtráciu. Disruptor odstráni z vody aj látky, ktoré iné filtre zachytiť nedokážu. Preto zabezpečuje ochranu pitnej vody pred širším spektrom kontaminantov ako UV sterilizátor. No treba rátať aj s tým, že ak voda obsahuje väčšie koncentrácie látok, ktoré Disruptor zachytáva, môže sa aj rýchlejšie zaniesť.

Podla rozboru vody z vrtanej studne je vsetko v poriadku. Tvrdost vody je nizka 1,24mmol a mam mierne zvysene zelezo 0,21mg/l nad toleranciou 0,2...... len sa mi nachadza vo vode bakteria Escherichia coli a koliformne bakterie. Pomoze UV lampa? A popripade ktora? Sme v domacnosti 3 ludia. Dakujem

Dobry den,

mierne zvysene zelezo bude trochu branit prestupu UV ziarenia, preto v takomto pripade doporucujem o trochu silnejsi UV Steilizator Sterilight S8Q.

Nezabudnite pre UV Sterilizator predradit mechanicky filter s jemnostou pod 20 μm. V pripade filtracie studnovej vody, doporucujem pouzit 2 mechanicke filtre. Prvy na hrubsie necistoty, druhy na jemnejsie.

V studnicnej vode mam mangan 0,24mg/l. Co mam pouzit na dosiahnutie pripustneho limitu 0,05mg/l?

Nakolko je odstranenie manganu pomerne narocne a vyzaduje vyssiu investiciu, doporucujem odborne posudit navrh upravy vody na zaklade rozboru vody. Staci zaslat rozbor vody na nas email a doporucime Vam najvhodnejsie riesenie.

Na odstranenie manganu doporucujeme pouzit plne-automaticku upravnu vody. Vyborne kvalitu upravenej vody dosahujeme najma s tymto zariadenim:

Crystal Oxydizer (železo, mangán, sírovodík)

Dá sa pri UV lampách zistiť, či ešte UV žiarivka funguje? Prípadne kedy, alebo ako často ju treba meniť ?

Na všetkých UV sterilizátoroch Crystal LIGHT a Sterilight je zvuková signalizácia, ak by UV žiarivka nesvietila. Zariadenie na nefukčnú žiarivku upozorní pípaním.

UV sterilizátory Crystal LIGHT 6, 12, 24 a Sterilight S5Q, S8Q, S12Q, VH410 majú navyše aj displej s časovým odpočítavaním životnosti UV žiarivky, aby ste vedel kedy ju máte vymeniť. UV žiarivka sa totiž musí po uplynutí životnosti vymeniť aj napriek tomu, že ešte svieti.

Čiže, na všetkých UV lampách v našom sortimente je zvuková signalizácia keď žiarivka nesvieti. A na všetkých UV lampách určených na sterilizáciu na hlavnom prívode vody (teda s výnimkou Crystal LIGHT 1), je aj displej s odpočítavaním životnosti UV žiarivky.

Mohol by som nainštalovať na napájanie UV lampy zásuvkový časovač? V nočných hodinách, keď nie je spotreba vody, lampa by nemusela svietiť, zapla by sa až ráno pri spotrebe?

Takéto riešenie určite neodporúčam!

Ak pri vypnutej UV lampe budete mať akýkoľvek odber vody, do rozvodov vody v dome sa Vám dostane kontaminovaná voda, ktorú už následným zapnutím UV lampy nedokážete vydezinfikovať.

UV lampa sa môže vypnúť na taký čas, kedy je 100% zabezpečené, že nenastane žiadna spotreba vody v objekte. Napríklad pri odchode z chaty môžete vypnúť UV lampu, a aj prívod vody. Ináč hrozí mikrobiologická kontaminácia rozvodov vody v objekte.

Dobrý deň. V rozbore studničnej vody nám vyšli kultivovatelne mikroorganizmy: pri 22 stupnoch: 6.8x10 a pri 36 stupnoch: 4x 10. Po použití sava hodnoty klesli skoro o polovicu. Ostatne parametre boli v poriadku. Vodu chceme využívať aj v kuchyni na varenie aj na sprchovanie. Nikde nemôžem nájsť info o týchto mikroorganizmoch, či je voda vhodna aj na pitie a varenie, kym nenainstalujeme uv lampu, ktorá nam bola odporučena. Vďaka za info.

Dobrý deň, v prípade použitia UV lampa , budú všetky kultivovateľné mikroorganizmy odstránené.

Keď je voda v rozbore označená ako nevyhovujúca, nedoporučuje sa ju používať na pitné účely. Mikrobiologické znečistenie vody sa dá odstrániť prevarením. Kultivovateľné organizmy však nie sú životu nebezpečné, preto aj v pitnej vode sú povolené limitné množstvá. Čiže ak sa aj takejto vody napijete, nehrozí Vám akútne nebezpečenstvo... treba to však poriešiť, ideálna je spomínaná UV lampa.

Dobrý deň. Má prosím vás UV lampa senzor miery prežiarenia ako je to napr. pri UV lampách Viqua ?

Dobrý deň,

UV lampy určené pre domácnosti Crystal LIGHT, ani žiadne bežne dostupné modely VIQUA (Sterilight) rady VT, VH, SQ, senzor intenzity prestupu UV žiarenia nemajú.

Senzory intenzity sú dostupné len pri VIQUA modeloch najvyššej rady, určených hlavne pre komerčné a priemyselné aplikácie.

Nenašiel ste, čo si hľadali?