Reverzné osmózy

Načítávanie...

Reverznú osmózu Crystal PREMIUM používame aj u nás doma

V Trenčíne máme veľmi tvrdú vodu (až 25°dH), a mne ani mojej rodine táto voda nechutí. Preto aj my používame osmózu CRYSTAL PREMIUM. Voda po nej je mäkká a má skvelú chuť. Nezanáša sa nám kanvica ani kávovar, a aj varíme len z tejto jemnej a chutnej vody. Veľmi sa mi páči veľmi jednoduchá výmena filtrov a výborná kvalita vody.


Ing. Tomáš Kováč: Expert na úpravu vody a majiteľ eshopu

 

Reverzné osmózy sú filtre určené na výrobu pitnej vody pre domácnosti, kancelárie a malé firmy

V našom sortimente nájdete len DLHOROČNE OVERENÉ PRODUKTY, na základe dlhodobých praktických skuseností. O reverznej osmóze vieme všetko, tiež máme všetky náhradné diely skladom. Preto vieme promptne vyriešiť akýkoľvek problém!

K filtračným systémom reverznej osmózy môžeme doplniť nasledovné doplnky

Ku všetkým reverzným osmózam tiež ponúkame výhodné sady filtrov. Vodný filter môžeme upraviť podľa Vašich prianí. Stačí si zaželať.

Otázky a odpovede - Reverzné osmózy

Voda zo studne ma vela dusicnanov. Aky filter by ste mi odporucili na tento problem?

Na odstránenie dusičnanov je možno použiť lokálne (napriklad v kuchyni), alebo centrálne riešenie (na hlavnom prívode vody do objektu).

Lokálne odstránenie dusičnanov - odber vody len na pitie a varenie

Zariadenie sa umiestni na miesto odberu pitnej vody, zvyčajne do kuchynského drezu. Na drez sa nainštaluje dodatočný kohútik slúžiaci na odber filtrovanej vody.

Na odstránenie dusičnanov je najlepší kuchynský filter na bázer reverznej osmózy. Kvalitná reverzná osmóza dokáže dlhodobo, bez výkyvov, odstraňovať z vody až 80% dusičnanov.

Vzhľadom na to, že čerpáte vodu zo studne, budete potrebovať reverznú osmózu osadenú čerpadlom na zvýšenie tlaku vody na osmotické membrány. Filtračné zariadenie bez čerpadla nebude dosahovať spomínané účinnosti a odstráni z vody menej dusičnanov.

V prípade, že máte podozrenie na mikrobiologicky kontaminovanú vodu, doporučujem Vám tieto špeciálne osmózy určené na filtráciu kontaminovanej vody:

V prípade, že je obsah dusičnanov vo Vašej vode mnohonásobne prekročený, vodu po osmóze je možné ešte špeciálnym filtrom na dusičnany.

POZNÁMKA: akékoľvek iné kuchynské filtre (ako reverzná osmóza) na dusičnany sú iba veľmi krátkodobým riešením. Filtračné vložky na dusičnany majú totiž veľmi malú kapacitu. Napríklad pri 100 mg/l dusičnanov má 10" iónovýmenná filtračná vložka na dusičnany kapacitu približne len 160 litrov vody.

 

Centrálne odstránenie dusičnanov pre celý objekt

Na hlavný prívod vody do objektu sa nainštaluje plne automatická úpravňa vody efektívne odstraňujúca dusičnany v celom objekte. Úpravňa vody funguje plne automaticky, užívateľ dopĺňa len minutú tabletovanú soľ (raz za 2-3 mesiace). 

Pri navrhovaní centrálneho odstránenia dusičnanov je nutný kompletný chemický rozbor vody.

 

 

Je k reverznej osmóze potrebné aj čerpadlo?

Osmotické membrány pre domácnosti sú od výroby prispôsobené na tlak 4 bary, čo je bežný tlak vody vo verejnom vodovode. Ak je vodovodný tlak nižší, filtrovaná voda sa nedostatočne pretláča cez extrémne jemnú osmotickú membránu, a neúmerné množstvo vody je vypúšťané do odpadu. Pri nedostatočnom tlaku vstupnej vody aj odstraňovanie kontaminantov neprebieha dostatočne účinne.

Preto na správnu a efektívnu prevádzku zariadení reverznej osmózy je nutné, aby tlak na vstupnej vody neklesal pod 3,2 baru. Ak je tlak vo vašom rozvode vody nižší ako 3,2 bar, je určite lepšie zakúpiť ku reverznej osmóze aj pomocné čerpadlo.

Ideálne je si pred kúpou osmózy zmerať vodovodný tlak pomocou manometra (tlakomeru), ktorý zakúpite takmer v našom obchode. Pomocou vhodnej redukcie sa tlakomer našraubuje namiesto sprchovej hadice, a pustením studenej vody odčítate dosiahnutý tlak. Ak je tlak menší ako 3,2 bar, kúpte si osmózu už s osadeným čerpadlom. Ak už reverznú osmózu máte, jednoduchým riešením je kúpa externého čerpadla. Tieto čerpadlá predávame už ako pred-pripravené komplety s osadenými tlakovými spínačmi, ktoré stačí len pripojiť ku Vašej osmóze.

Ak je tlak vyšší ako 3,5 bar, je investícia do čerpadla zbytočná, nakoľko Vám reverzná osmóza bude vodu filtrovať dostatočne efektívne.

Pri akom vodovodnom tlaku je nutné k reverznej osmóze čerpadlo?

Žiadna reverzná osmóza, nebude správne pracovať pri tlaku nižšom ako 3 bary. Ak máte vodovodný tlak nižší ako 3 bary, doporučujeme Vám radšej zakúpiť reverznú osmózu s osadenou pumpou na zvýšenie vodovodného tlaku. Ak máte už reverznú osmózu zakúpenú, v prípade nízkeho vodovodného tlaku, doporučujeme filtračné zariadenie osadiť externým čerpadlom na zvýšenie vodovodného tlaku. Dosiahnete tým nielen podstatne lepšiu kvalitu výslednej vody, ale aj podstatné zníženie množstva odpadovej vody produkovanej pri čistení vody pomocou osmózy.

Na rozdiel od iných kuchynských filtrov, totiž pri reverznej osmóze platí:

  • čím vyšší je vstupný vodovodný tlak, tým lepšie osmóza vodu filtruje a produkuje menšie množstvo odpadovej vody,
  • čím nižší je vstupný tlak vody, tým horšia je výsledná kvalita filtrácie a podstatne vyššia produkcia odpadovej vody.

POZOR: rozdiely v kvalite filtrácie a množstve odpadovej vody sú naozaj obrovské. Kôli zvýšenej efektivite filtrácie, je reverzná osmóza s osadeným čerpadlom nutná vždy pri filtrácii kontaminovanej studničnej vody.

Pri výbere správnej osmózy sa riaďte nasledovným pravidlom:

  • Štandardná reverzná osmóza (klasická konštrukcia s tlakovým zásobníkom)
    Doporučovaný tlak vstupnej vody pri štandardnej reverznej osmóze je 3,6 baru a viac. Preto doporučujeme pri tlaku nižšom ako 3,6 bar zakúpiť reverznú osmózu s osadeným čerpadlom (vyjde to lacnejšie a ako externé čerpadlo). Pri tlaku nižšom ako 3,2 baru je pri štandardnej reverznej osmóze čerpadlo nevyhnutné!
  • Reverzná osmóza Crystal PREMIUM a Crystal PREMIUM pH+ (vylepšená konštrukcia s voda-voda zásobníkom)
    Doporučovaný tlak vstupnej vody pri Crystal PREMIUM je 3,2 bar a viac. Ak máte vodovodný tlak nižší ako 3,2 bary, doporučujeme Vám radšej zakúpiť ku Crystal PREMIUM externé čerpadlo na zvýšenie vodovodného tlaku.

Keď je na osmóze osadené čerpadlo, spotrebováva elektriku nepretržite?

Čerpadlo VÝRAZNE zvyšuje efektivitu filtrácie à VÝRAZNE znižuje množstvo odpadovej vody. Čerpadlo na zvýšenie vodovodného tlaku beží len pri produkcii filtrovanej vody a spotrebováva minimálne množstov el.energie.

Zapínanie a vypínanie čerpadla na zvýšenie tlaku je plne automatické

Hneď ako sa začne napúšťať osmotická voda z kohútika (napríklad do pohára), zariadenie to automaticky rozpozná, zapne čerpadlo a začne produkovať vyčistenú vodu.

Čerpadlo a produkcia vyčistenej vody sa automaticky zastaví, keď sa zásobník na osmotickú vodu doplní na maximálnu hladinu.

Čerpadlo je väčšinu času vypnuté. Čerpadlo je zapnuté len počas doby, keď zariadenie dopĺňa vyčistenú vodu do zásobníka.

Ako to funguje?

Kvalitné reverzné osmózy s osadeným čerpadlom na zvýšenie vodovodného tlaku sú totiž riadené tlakovými spínačmi vysokého a nízkeho tlaku.
- Tlakový spínač nízkeho tlaku chráni čerpadlo pred poškodením behom naprádzno. Pri nedostatku vody, sa čerpadlo automaticky vypne a zastaví sa produkcia vyčistenej vody.
- Tlakový spínač vysokého tlaku chráni čerpadlo pred preťažením a automaticky vypne produkciu vody pri úplnom naplnení tlakového zásobníka vyčistenou vodou.

Všetky reverzné osmózy v našom sortimente, ktoré dodávame s osadeným čerpadlom majú okrem tlakových spínačov aj mikroprocesorom riadený automatický výplach membrány.

Tak isto funguje aj externé čerpadlo na zvýšenie vodovodného tlaku, ktoré sa dá dodatočne namontovať na všetky reverzné osmózy pre domácnosti.

Bývam na 9. poschodí bytového domu. Je nutné kúpiť osmózu s čerpadlom?

Áno, určite. Môžete si vybrať z reverzných osmóz osadených čerpadlom s plne automatickou prevádzkou. Ak už osmózu máte, treba ju určite doplniť externým čerpadlom.

 

Osadené čerpadlo na zvýšenie vodovodného tlaku VÝRAZNE zvyšuje efektivitu filtrácie a VÝRAZNE znižuje množstvo odpadovej vody

Reverzná osmóza potrebuje na efektívnu prevádzku potrebuje vysoký tlak na membránu - optimálne 4 bary a viac.

Štandardný tlak vo vodovodný rozvodoch na Slovensku je približne 4 až 4,5 baru. O každých 10 metrov výšky klesne vodovodný tlak približne o 1 bar. Preto doporučujeme zakúpiť osmózu s čerpadlom všetkým, čo bývajú v bytových domoch na 3-4. poschodí a vyššie, alebo bývajú na kopci.

  • Osmózu s čerpadlom (booster pump) doporučujeme použiť už keď je vodovodný tlak vtupnej vody nižší ako 3,6 baru.
  • Osmózu s čerpadlom je nutné použiť vždy keď vodovodný tlak je nižší ako 3 bary.

Všetky reverzné osmózy v našom sortimente majú okrem samotného čerpadla namontované aj tlakové spínače vysokého a nízkeho tlaku. Tlakový spínač nízkeho tlaku chráni čerpadlo pred poškodením behom naprádzno. Pri nedostatku vody, sa čerpadlo automaticky vypne a zastaví sa produkcia vyčistenej vody. Tlakový spínač vysokého tlaku vypína čerpadlo pri dosiahnutí stanoveného tlaku v zásobníku a chráni ho pred preťažením.

 

Ako zmerať tlak vody?

Jediným spôsobom, ako presne určiť vodovodný tlak vo Vašom byte alebo rodinnom dome, je zmeranie tlaku vody priamo u Vás pomocou tlakomeru (barometra).

Najjednoduchšie je kúpiť barometer aj s príslušným šroubením tak, aby sa dal našroubovať namiesto sprchovej hlavice. Postup merania tlaku je jednoduchý. Odšroubovať sprchovú hlavicu. Na sprchovú hlavicu našroubovať tlakomer. Naplno otvoriť sprchový kohútik so studenou vodou. Uistite sa, že nasadený tlakomer na sprchovej hlavici tesní a voda nestrieka pomimo. Teraz môžete odčítať tlak na tlakomeri.

 

Plne automatická prevádzka osadeného čerpadla

Všetky reverzné osmózy v našom sortimente s osadeným čerpadlom v našej ponuke majú plne automatickú prevádzku.

Hneď ako začnete napúšťať osmotickú vodu, zariadenie to automaticky rozpozná, zapne čerpadlo a začne produkovať vyčistenú vodu.

Čerpadlo a produkcia vyčistenej vody sa automaticky zastaví, keď sa zásobník doplní na maximálnu hladinu. Väčšinu času je čerpadlo vypnuté. Čerpadlo je zapnuté len počas doby, keď zariadenie dopĺňa vyčistenú vodu do zásobníka.

POZOR: osadené čerpadlo je napájané pomocou dodaného adaptéra, ktorý musí byť zapojený do elektrickej siete 220V.

Kolko je pri reverznej osmóze odpadnej vody na 1 liter prefiltrovanej vody (tzv waste water)?

Pri tlaku 4 bary minie reverzná osmóza na jeden diel vyčistenej vody 4 diely odpadovej vody.

Pomer vyčistenej vody ku odpadovej vode určuje v každej reverznej osmóze bez osadeného čerpadla (bez tzv. booster pumpy), najmä tlak vody vo vodovodnom potrubí. Všetky reverzné osmózy pre domácnosti sú konštruovaná tak, aby pri tlaku vstupnej vody 4 bary, dosahovali pomer vyčistenej vody ku odpadovej vode 1:4.

Tento pomer sa výrazne mení hlavne pri nižšom vodovodnom tlaku v neprospech vyčistenej vody. Pri nižšom vodovodnom tlaku sa tiež výrazne znižuje účinnosť filtrácie pomocou osmózy. Z tohoto dôvodu doporučujeme zakúpiť osmózu s osadeným čerpadlom pri tlaku vstupnej vody menšom ako 3,5 baru. Pri vodovodnom tlaku nižšom ako 3,2 bar je čerpadlo nevyhnutné.

Štandardný tlak vo vodovodný rozvodoch na Slovensku je približne 4 bary. O každých 10 metrov výšky klesne vodovodný tlak približne o 1 bar. Preto doporučujeme zakúpiť osmózu s čerpadlom všetkým, čo bývajú v bytových domoch na 3-4. poschodí a vyššie, alebo bývajú na kopci.

Jediným spôsobom, ako presne určiť vodovodný tlak vo Vašom byte, alebo rodinnom dome, je zmeranie tlaku vody priamo u Vás pomocou tlakomeru (manometra).

Aký tlak má byť na expaznej nádobe ( zásobníku ) RO ?

Doporučený tlak prázdnej expanznej nádoby (zásobníka) je 0,5 až 0,8 bar.
POZOR: nikdy netlakujte prázdnu expanznú nádobu (zásobník) reverznej osmózy na viac ako 1 bar!

Doporučený tlak prázdnej expanznej nádoby (zásobníka) reverznej osmózy sa zvyčajne uvádza aj na technickom štítku.
POZOR: Je tam však zvyčajne uvedený aj maximálny tlak, preto si to nepomýlte. Maximálny tlak plného zásobníka je okolo 4-5 barov, doporučený tlak prádzdeho zásobníka je približne 0,8 bar.

Na dofúknutie expanznej nádoby stačí obyčajná pumpa na bycikel a tlakomer (napríklad z auta).

 

Ako zmerať tlak v expanznej nádobe (zásobníku) reverznej osmózy?

Tlak v expanzej nádobe (zásobníku) reverznej osmózy pre domácnosti meriame na ventile, cez ktorý sa zariadenie dofukuje. Je to štandardný ventil, taký istý ako na duši od bycikla, či pneumatike auta. Častokrát je ventil zakrytý plastovou čapičkou, ktorú treba najskôr odšroubovať.

Tlak v expanzej nádobe reverznej osmózy meriame vždy na vyprázdnenom zásobníku!

Ak je expanzka (zásobník) plný, pred meraním, alebo dotlakovaním je potrebné ju vypustiť. Stačí otvoriť vodovodný kohútik s osmotickou vodou a počkať, až kým z nej prestane voda vytekať.

Pri dofukovaní expanzky (zásobníka) nechajte kohútik na vypúšťanie osmotickej vody otvorený.

Často sa stáva, že po rokoch používania nie je v expanznej nádobe (tlakovom zásobníku) dostatočný tlak, a aj po jeho úplnom vypustení v ňom zostáva časť vody. V takomto prípade treba zásobnik dotlakovať pri otvorenom osmotickom kohútiku na doporučený tlak. Ako budete do zásobníka pumpovať vzduch, tlak bude postupne vytláčať nazhromaždenú vodu a zásobník sa postupne úplne vyprázdni.

Moja domáca vodáren, ktorá je napojená na studnu v rodinnom dome,pracuje v romedzí 2 až 4 bary. Bude tu nevyhnutná osmoza z pomocným čerpadlom? Denný odber vyčistenej vody by bol okolo 6 až 8 lit.

Áno, určite bude k reverznej osmóze potrebné aj dodatočné čerpadlo.

K správnej a efektívnej prevádzke reverznej osmózy je potrebné zabezpečiť, aby tlak vstupnej vody neklesal pod 3,2 baru. Optimálny tlak na prevádzku reverznej osmózy je 4 bary a viac. Pri vyššom tlaku reverzná osmóza čistí vodu podstatne efektívnejšie, a míňa podstatne menej odpadovej vody. Dodatočné čerpadlo zvyšuje tlak vstupnej vody do osmozy nad 5 barov.

Aký je rozdiel medzi Reverznou osmózou Crystal BASIC RO6 a Aquafilter SUPREME RO7, ktoré ponúkate v rovnakej cene? Koľko stoja náhradné filtre?

Aquafilter Supreme RO7 obsahuje 7 filtračných stupňov. Oproti RO6 má navyše energetizér AIFIR2000.

Oproti osmóze Aquafilter je Crystal BASIC RO6 osadená kvalitnejšími filtrami z aktívneho uhlia z kokosových škrupín a o niečo kvalitnejšou osmotickou membránou Green Filter.

Do obidvoch osmóz pasujú filtračné vložky veľkosti 10". Doporučujem sadu náhradných filtrov ktorá postačí na ročnú prevádzku reverznej osmózy. Táto sada má značkové kvalitné filtre s aktívnym uhlím z kokosových škrupín:

Je možné do Vami ponúkaných reverzných osmóz doplniť UV sterilizátor?

UV lampu doplníme na požiadanie do ktorejkoľvek osmózy, ktoru si vyberiete. Za domontovanie UV lampy účtujeme len sumu použitého UV sterilizátora a inštalačného materiálu:

Ako riešiť problém bakteriálnej kontaminácie zásobníka?

V každej nechlórovanej vode pri izbovej teplote vzniknú tzv. kultivovateľné baktérie. Kultivovateľné baktérie sú však prirodzenou súčasťou každej vody, ktorá nie je aktívne dezinfikovaná a nepredstavujú žiadnu hrozbu pre ľudský organizmus.

Preto aj v zásobníku reverznej osmózy, kde je skladovaná úplne čistá nechlórovaná voda, sa prirodzene vyvinú kultivovateľné baktérie. Boj s kultivovateľnými baktériami sa nedá vyhrať (sú prirodzenou súčasťou vody), dá sa iba kontrolovať ich počet. Preto je aj v nariadení vlády č. 354/2006 Z. z., stanovený len ich maximálny počet (100 jednotiek v 1ml).

Aby sa kultivovateľné baktérie v zásobníku reverznej osmózy nepremnožili, vieme dosiahnuť iba pravidelnou údržbou a dodržiavaním týchto zásad:

  • Dodržiavať pravidelnú výmenu filtračných vložiek. Pred-filtre sa menia každých 6 mesiacov, post-filtre každých 12 mesiacov.
  • Pri kompletnej výmene filtračných vložiek, každých 12 mesiacov, doporučujeme celé zariadenie, alebo aspoň zásobník vydezinfikovat. Nové filtre osádzame až po dokončení dezinfekcie. Po dezinfekcii sa do zariadenia nesmú osadiť staré filtračné vložky!
  • Raz za čas, v letných najhorúcejších mesiacoch raz za týždeň, zavrieť prívod vody do osmózy a postupne vyčerpať (vypiť) všetku vodu zo zásobníka. Týmto sa zabezpečí, aby bola v zásobníku vždy čerstvá voda.

Dodržiavaním týchto zásad predítete problému s premnožením kultivovateľných baktérii vo Vašom zásobníku pitnej vody. Obzvlášť dôležitou je pravidelná dezinfekcia a výmena filtračných vložiek za nové.

V prípade odôvodnenej obavy z možnej sekundárnej kontaminácie zásobníka (pri kontaminovaných studničných vodách) doporučujeme za zásobník zaradiť UV sterilizátor alebo účinný mikrobiologický filter.

Odstrani reverzna osmoza aj antibiotika, hormony a lieciva?

Určite áno. Zo všetkých filtračných technológií odstraňuje reverzná osmóza najširšie spektrum kontaminantov, a to s vysokou účinnosťou.

Reverzná osmóza je v súčasnosti najúčinnejšou technológiou na odstránenie zvyškov liekov, antibiotík, hormónov a drôg z pitnej vody.

Domáce reverzné osmózy sú dodávané ako viac-stupňové filtračné systémy. Skladajú sa z viacerých filtračných stupňov. Reverzná osmóza je len jedným z niekoľkých stupňov filtrácie. Jednu časť chemických zlúčenín, liekov a hormónov odstránia filtračné stupne s aktívnym uhlím (ktoré sú zaradené v každom dobrom filtračnom systéme na báze reverznej osmózy).  Ďalšiu zvyšnú časť liekov, hormónov, chemikálií odstráni samotná reverzná osmóza.

Lieky, antibiotiká, hormóny sú zvyčajne komplexné chemické zlúčeniny, ktoré majú podstatne väčšiu veľkosť ako samotná molekula vody H2O. Vodík (H) je druhý najmenší prvok, kyslík (O) je šestnácty najmenší prvok v periodickej tabuľke prvkov. Molekula vody je tvorená z 2 atómov vodíka a jedného atómu kyslíka, preto je to jedna z najmenších molekúl vyskytujúcich sa na zemi. A práve nezvyčajne malá veľkosť molekúl vody sa využíva pri čistení vody pomocou reverznej osmózy. Póry osmotickej membrány sú len tak malé, že prepúšťajú iba molekuly vody. Väčšie a komplexnejšie chemické zlúčeniny a prvky cez extrémne malé póry osmotickej membrány neprejdú, a sú teda efektívne z vody odfiltrované.

Mam vo studnicnej vode koliformne bakterie a kultivovatelne mikroorganizmy. Ako sa daju tieto bakterie z vody odstranit?

Možností dezinfekcie mikrobiologicky kontaminovanej vody je viacero. Mikroorganizmy, cysty, baktérie a vírusy sa dajú z vody odstrániť buď pomocou špecializovaných mikrobiologických filtrov umiestnených v kuchynskom dreze alebo na hlavnom prívode vody do objektu pomocou centrálnej dezinfekcie vody.

Stačí odstrániť mikrobiologickú kontamináciu v kuchyni, alebo je potrebná sterilizácia na vstupe vody do objektu?

Či treba baktérie/mikroorganizmy odstrániť centrálne, alebo stačí iba vodu ošetriť iba v kuchyni, záleží hlavne na konkrétnom druhu baktérií vyskytujúcich sa vo Vašej vode. Kým niektoré baktérie v menších množstvách, ako napríklad kultivovateľné mikroorganizmy sú neškodné (môžete sa takou vodou sprchovať či umyť zuby). Iné baktérie môžu aj v malých množstvách vyvolať vážne zdravotné problémy, napríklad legionella, enterokoky, koliformné baktérie, e-coli atď., a s takto kontaminovanou vodou by ste sa nemali ani sprchovať, umývať zuby či riad. Toto však doporučujem prekonzultovať s lekárom!!!

 

Mikrobiologické kuchynské filtre

Najlacnejšie vychádza dezinfikovať vodu pomocou mikrobiologických filtrov do kuchyne. Okrem mikrobiologického znečistenia odstraňujú aj stovky iných nebezpečných látok a produkujú vodu špičkovej chuti a kvality. Preto je kuchynský filter vždy dobrým riešením, aj ako dodatočný filter po centrálnej dezinfecii vody. Po UV sterilizátore mikrobiologický kuchynský filter zachytí aj baktérie, ktoré sa môžu usídliť v rozvodoch vody. Po chemickej dezinfekcii zas kuchynský filter zachytí voľný chlór ako aj nebezpečné karciogénne zlúčeniny, ktoré vznikajú pri reakcii chlóru s mikroorganizmami.

Tieto mikrobiologické filtre odtránia baktérie, cysty a vírusy dokonale (účinnosť 99,99%). Umiestňujú sa do kuchynského drezu a ošetrujú vodu len v kuchyni.

Kuchynské filtre na mikrobiologicky znečistenú vodu s pripojením na pôvodnú batériu:

Napájajú sa priamo na studenú vodu na pôvodnú vodovodnú batériu, z ktorej potom tečie filtrovaná a dezinfikovaná voda. Teplá voda je však neošetrená a je nezmenenej kvality. Kôli nedostatočným prietokom nie su vhodné pre pripojenie na hlavný prívod vody.

Kuchynské filtre na mikrobiologicky znečistenú vodu so separátnym kohútikom:

Na kuchynský drez sa inštaluje separátny kohútik z ktorého sa naberá voda na pitie a varenie. Voda z pôvodnej batérie je neošetrená a je nezmenenej kvality. Vhodný na chaty a malé objekty.

 

Centrálna sterilizácia vody

Pseaudomonas, Legionella, Koliformné baktérie, E-coli, a iné zdraviu nebezpečné baktérie, by sa mali odstrániť už na vstupe vody do objektu. Týmto sa zabezpečí voda nielen v kuchyni, ale aj v kúpelni na sprchovanie, či umývanie zubov. Tu je tiež na výber viacero možností centrálnej dezinfekcie vody, každá ma svoje výhody, no aj nevýhody.

Centrálna UV sterilizácia (dezinfekcia vody UV žiarením)

UV sterilizátor umiestnený na vstupe je vo väčšine prípadov dostatočný. UV sterilizácia je ekologická a jednoduchá na údržbu. Oproti chemickej dezinfekcii, nezhoršuje chuť ani kvalitu pitnej vody, a nevytvára žiadne nežiadúce produkty dezinfekcie.

UV sterilizátor však nezabezpečuje dezinfekciu rozvodov vody v objekte, čo je jeho hlavná slabina. Preto treba rozvody vody po inštalácii UV sterilizátora dôkladne vydezinfikovať chemicky. Pri vážne mikrobiologicky kontaminovaných vodách doporučujem UV sterilizátor ešte doplniť aj mikrobiologickým kuchynským filtrom a piť vodu iba z neho.

POZOR: UV žiarenie v štandardnej dávke 40mJ/cm2 je neúčinné na baktérie pseudomonas a klostrídie (clostridium). UV sterilizácia je vhodná len na úplne priezračnú vodu bez zákalu (zákal, železo, mangán musia byť z vody odstránené pred vstupom do UV sterilizátora). Na veľmi tvrdú vodu je UV sterilizácia menej účinná a musí sa použiť o jeden stupeň výkonnejší UV sterilizátor.

Aby UV svetlo dokázalo dostatočne prežiariť vodu, je potrebné vodu pred vstupom do UV sterilizátora očistiť od všetkých mechanických nečistôt väčších ako 5μm pomocou potrubného filtra:

Centrálna dávkovacia stanica (chemická dezinfekcia vody)

V prípade UV rezistentných baktérií, ako sú napríklad baktérie pseudomonas a klostrídie (clostridium), je chemická dezinfekcia vody nevyhnutná. Je účinná aj na vody horšej kvality, so zvýšeným zákalom alebo zvýšeným obsahom železa a mangánu. Pri chemickej dezinfekcii vody tiež neprekáža, keď je voda veľmi tvrdá.

  • Dávkovacia stanica chlóru (NaClO)
    Sterilizácia vody pomocou chlórnanana sodného je najbežnešia dezinfekcia vody používaná aj na dezinfekciu komunálnej vody vo vodárňach. Dávkovanie NaClO do vody však pri reakcii s mikroorganizmami (baktérie, cysty), alebo organickými látkami (biofilm, kúsky pôdy, lístia) vytvára nebezpečné a preukázateľne karciogénne zlúčeniny ako sú tri-halo-metány (THM). Chlorácia pri bežných dovolených koncetráciach 0,2 mg/l je neúčinná na baktérie Legionelly. Chlór je úplne neúčinný na baktérie Pseudomonas.

Centrálne veľko-kapacitné mikrobiologické filtre

Ak máte záujem o dezinfekciu mikrobiologicky kontaminovanej vody priamo na vstupe vody do objektu, odporúčame použiť veľko-kapacitné mikrobiologické filtre s vysokým prietokom, ktoré sa napájajú priamo na hlavný prívod vody. Vhodný pre rodinné domy a väčšie prevádzky.

 

Cenové ponuky komplexnej úpravy vody vypracovávame iba VÁŽNYM ZÁUJEMCOM !

Pre odborný návrh úpravy a dezinfekcie vody je nevyhnutné urobiť aspoň minimálny rozbor vody podľa prílohy č. 2 nariadenia vlády č. 354/2006 Z. z.

Každá cenová ponuka úpravy vody sa musí posúdiť individuálne na základe rozboru vody. Častokrát odborné posúdenie úpravy vody a náslené vypracovanie cenovej ponuky trvá celé hodiny. Preto ak sa chcete iba predbežne informovať, najskôr prosím zavolajte a poraďte sa telefonicky. Ako vidíte, možností je vždy viacero, a všetky majú výhody aj nevýhody. Ak sa následne rozhodnete realizovať úpravu vody s nami, radi Vám vypracujeme cenovú ponuku celkovej úpravy vody.

Prosím zoberte na vedomie, že pri realizácii dávkovacích staníc chlóru či chlórdioxidu, zásadne nepracujeme s najlacnejšími dávkovacími čerpadlami a komponentami. Ide predsa o nebezpečné chemikálie a pitnú vodu - to najdôležitejšie pre Váš spokojný a zdravý život. Dlhou životnosťou a bezproblémovým chodom určite vrátia vyššie obstarávacie náklady.

Mam osmozu Crystal PREMIUM Aquaphor. Chcem sa opytat, ci tato osmoza zvlada odstranit aj tazke kovy ( antimon , arzen )?

Crystal PREMIUM odstraňuje z vody ťažké kovy s vysokou efektivitou. Výsledná voda je zbavená takmer všetkých nečistôt.

Znižuje reverzná osmóza ph a tvrdosť vody? Chcel by som ju použiť do akvária.

Technológia čistenia vody pomocou reverznej osmózy znižuje celkovú mineralizáciu vody o približne 93 až 98%. To má za následok, že výsledná voda má o 93-98% nižšiu celkovú aj uhličitanovú tvrdosť (gH, kH, dH). Osmotická voda bez remineralizácie má zvyčajne pH medzi 6,5 až 7 (čo je vlastne neutrálne pH úplne čistej vody trochu znížené kôli vzdušnému CO2). Či je to nižšie alebo vyššie pH ako bolo, záleží samozrejme od pH vstupnej vody...

Aká je strata tlaku po inštalácii reverznej osmózy? Je možné RO inštalovať na prívodné potrubie?

Štandardné reverzné osmózy pre domácnosti je možné inštalovať len do kuchynského drezu so separátnym kohútikom na pitnú vodu. V žiadnom prípade sa nedajú používať na filtráciu pitnej vody na hlavnom prívode vody do objektu, nakoľko majú veľmi malé prietoky (produkcia len 10 l pitnej vody za hodinu)!

Inštalácia výkonnej reverznej osmózy (nad 100 l/hod) na hlavný prívod vody je vhodným riešením len pre extrémne znečistené vody, kde nie je možné iným spôsobom vodu vyčistiť. Je na to potrebné prispôsobiť celý systém, od čerpadla, cez tlakovú nádrž, predfiltráciu až po samotnú reverznú osmózu.

Takéto riešenie doporučujem však vopred konzultovať na základe rozboru vody.

Ako najjednoduchšie zistím aký mám tak vo vodovodnom potrubí ( vstupnej vody do RO )?

Pomocou tlakomera, ktorý namontujte na sprchovú hadicu (namiesto sprchovej hlavice). Následne pustite STUDENÚ VODU a odčítajte tlak na tlakomeri.

Tlakomer kúpite do 10 EUR v každom obchode s vodárenským materiálom alebo sanitou. Kúpte si zároveň aj vhodnú redukciu na sprchovú hadicu.

Uvažujem o kúpe reverznej osmózy. Pracujem na turnusy 2 tyzdne v mesiaci nie som doma. Ako je to s filtrami ked sa dva týždne nepúšťa voda. Dá sa to alebo nie...

V takomto prípade doporučujem kúpiť osmózu s bakteriostaticky zabezpečenými filtrami, ako je napríklad Crystal PREMIUM. Po návrate je však lepšie úplne vypustiť zásobník a nechať ho naplniť čerstvou filtrovanou vodou.

Dobrou alternatívou je aj prietoková reverzná osmóza bez zásobníka, napr. Crystal ROBUST (ecosoft). Vtedy stačí po návrate pár minút nechať filtrovanú vodu odtekať do odpadu, a tým sa dobre vypláchne. Aj v tejto osmóze potom doporučjem používať bakteriostaticky zabezpečené filtračné vložky:

 

https://www.mojavoda.sk/vodne-filtre-potrubne/nahradne-filtracne-vlozky-naplne/sedimentacny-filter-10-bakteriostaticky-polypropylen

Koľko litrov vody potrebujem na výrobu 10 litrov osmotickej vody.

Všetky bežné revezné osmózy pre domácnosti majú pri štandardnom tlaku pomer vyčistenej ku odpadovej vode 1:4. To znamená že na 10 litrov pitnej vody, vypustí štandardná reverzná osmóza do odpadu 40 litrov vody. Tento pomer je daný a doporučený výrobcami osmotických membrán nie je vhodné ho meniť. Tento pomer však výrazne ovplyvňuje tlak vstupnej vody. Preto pri nižšom vodovodnom tlaku ako 3,2 baru určite treba použiť reverznú osmózu s čerpadlom, alebo použiť externé čerpadlo pre RO.

Lepší pomer čistej ku odpadovej vode, dosahujú len reverzné osmózy s viacerými mebránami, ktoré sú zapojené sériovo. To znamená, že odpadová voda z prvej sady membrán je vedená na opätovné prečistenie do vstupu drunej sady membrán. Nakoľko sa jedná o zložitejší systém s viacerými membránami a automaticky riadeným čerpadlom, je však cena vyššia. Veľkou výhodou takéhoto systému s viacerými membránami je podstatne zvýšená produkcia. Pre bežnú domácnosť pri takejto reverznej osmóze odpadá nutnosť používať zásobník.

Takýmto spôsobom pracuje napríklad Reverzná osmóza Crystal RObust, ktorá má pomer čistej ku odpadovej vode 1:1. To znamená, že na 10 litrov vyčistenej vody minie len 10 litrov odpadovej vody.

Dá sa použiť na dezinfekciu reverznej osmózy? Treba vyberať filtre: RO a uhlíkový?

Instant Oxydes je ideálny prostriedok na dezinfekciu zariadení a plôch prichádzajúcich do styku s pitnou vodou. Je vhodný aj na čistenie osmotických membrán, ktoré nepoškodzuje. Osmotická membrána sa teda nemusí vyberať, no osmotická membrána vzniknutý hydrogén peroxid (peroxid vodíka) z vody odstráni. Ak teda membránu v zariadení ponecháte, membrána síce bude vydezinfikovaná bez poškodenia, no vetva za membránou (nádrž, hadičky) nebude vydezinfikovaná. Súčasti systému po membráne treba teda vydenzifikovať samostatne. Aktívne uhlie doporučujem pri dezinfekcii vyberať vždy, nakoľko dezinfekčné látky z vody účinne odstraňuje. Po dezinfekcii je nutné BEZPODMIENEČNE vymeniť všetky filtračné vložky vymeniť za nové. Najmä aktívne uhlie, ktoré kôli vysoko-poréznemu organickému povrchu môže po uplynutí jeho účinnosti slúžiť ako množiareň pre baktérie... Preto je pri vložkách s aktívneho uhlia dôležité dodržiavať pravidelný interval výmeny (každých 6, maximálne 12 mesiacov), a nevkladať použité vložky späť do vydezinfikovaného zariadenia.

Prosím ako odstrániť nepríjnú pachuť vody v rodinnom dome

Dobrý deň, na odbornú radu by sme potrebovali vidieť rozbor vody, na základe ktorého vieme poradiť vhodný filter. Máte rozbor? Ak nie môžeme Vám ho dať urobiť my: https://www.mojavoda.sk/kolaudacny-rozbor-vody

Dobry den, zakupil som si u Vas RO Ecosoft Robust 1000. Pri prehliadke a zapajani zariadenia som si vsimol, ze sa tam nikde nenachadza omedzovac prietoku na vystupe kontaminovanej vody, hoci v scheme zariadenia od Vas ako aj zo stranky varobcu je omedzovac prietoku (flow restrictor) uvedeny. Preto sa chcem opytat ci ide o konstrukcnu vadu a omedzovac prietoku treba do zariadenia doplnit ?

Obmedzovač prietoku je v reverzných osmózach Ecosoft RObust integrovaný priamo v odpadovej hadičke na odpadovej vode z membrán. Čiže v schéme je uvedený správne, a aj v zariadení je nainštalovaný.

Zariadenie je dodávané plne pripravené na použitie, stačí osadiť filtračné vložky, membrány, a zapojiť ho na vodu a odpad.

Ako sa recyklujú použité filtre z reverznej osmózy?

Na recykláciu filtrov neexistuje žiadna špecializovaná firma ani postup ako by sa dali recyklovať. Je to v tejto chvíli len bežný komunálny odpad.

Je pred reverznú osmózu potrebný zmäkčovač vody?

Reverzné osmózy pre domácnosti sú prispôsobené na filtráciu tvrdej nezmäkčenej vody. Tvrdá voda im teda neublíži, a osmóza ju zároveň aj perfektne zmäkčí. Do kávovaru je osmotická voda preto ideálna.

Ale tak ako pri všetkých ostatných zariadeniach prichádzajúcich do styku s vodou, zmäkčovač vody predĺži ich životnosť.

Zmäkčovač by som ale kôli osmóze v kuchynskej linke určite neinštaloval (iné je to pri výkonných komerčných osmózach). Ak však máte tvrdú vodu, zmäkčovač je investícia s výbornou návratnosťou, lebo predĺži životnosť bojlera, tepelného čerpadla, prietkových ohrievačov, práčky, sanity, rozvodov, ventilov, sprchových hlavíc, WC splachovačov atď, a čiastočne aj Vašej osmózy.

Nenašiel ste, čo si hľadali?