+421 949 506 262 Po–Pia 8:00–15:00

Zmäkčovače vody do rodinného domu

Vaše otázky a naše odborné odpovede ohľadom zmäkčenia vody pre rodinný dom

Katexové zmäkčovače vody musia byť inštalované na hlavný prívod v technickej miestnosti. Dávkovacie a katalytické zmäkčovače sa vkladajú do potrubia v technickej miestnosti alebo v šachte. Fyzikálne a katalytické zmäkčovače je možné inštalovať do technickej miestnosti alebo aj do šachty.

PS: Nedoporučujeme inštalovať katexový zmäkčovač do šachty, nakoľko musí byť napojený aj na odpad a elektriku a navyše treba do neho pravidelne dopĺňať tabletovanú soľ. Zvýšená vlhkosť v šachte by taktiež mohla predčasne poškodiť elektroniku na katexovom zmäkčovači vody.

Pre rodinný dom je najlepším riešením inštalácia soľankového zmäkčovača, ktorý vodu dokáže úplne zmäkčiť, a teda aj eliminovať zanášanie WC splachovačov vodným kameňom:

Pre byt sa však katexový zmäkčovač, vzhľadom na obmedzený priestor nedá použiť. Preto sú pre byty vhodnejšie alternatívne riešenia ochrany pred vodným kameňom, ktoré sa dajú osadiť aj do bytových stupačiek. Nedosahujú síce účinnosti katexových zmäkčovačov, no dokážu situáciu výrazne zlepšiť.

Toto sú ideálne zariadenie do bytových stupačiek na teplú aj studenú vodu. Veľkou výhodou je, že sa jednoducho inštalujú svojpomocne nasadením na stupačkové potrubie:

Dobrý deň pán Vedral. Výber záleží hlavne od tvrdosti vody. Ak ste pripojený na vodovod tak v Trenčíne je extrémne tvrdá voda a EZV pri takej tvrdosti vôbec nepomôže. V takom prípade len katexové zmäkčovače majú účinnosť: https://www.mojavoda.sk/zmakcovace-vody?cat=218_katexove-zmakcovace-vody . S pozdravom Ing. František Krč

IPS KalyxX znižuje usadzovanie vodného kameňa až o 76% pri tvrdosti približne 18 °dH.

  • Pri tvrdosti okolo 18 °dH je životnosť zariadenia 8-10 rokov, pri použití na pitnej vode.

S rastúcou tvrdosťou vody klesá schopnosť obmedzovať usadzovanie vodného kameňa a znižuje sa aj životnosť zariadenia.

Pri extrémne tvrdej vode nad 30 °dH doporučujeme vodu zmäkčiť katexovým zmäkčovačom vody.

  • Pri tvrdosti nad 30 °dH je životnosť zariadenia 3-4 roky a následne je zariadenie potrebné vymeniť za nové.
  • Pri takto tvrdej vode sa elektródy v zariadení rýchlejšie opotrebujú a to ma za následok, že zariadenie neprodukuje potrebnú výkonnosť, ktorú deklaruje výrobca.
  • Pri veľmi tvrdej vode doporučujeme na potrubie nainštalovať šróbenia a IPS KalyxX pripojiť na šróbenia z dôvodu ľahšej výmeny v prípade, že bude zariadenie na konci svojej životnosti a bude ho potrebné vymeniť za nové.